Imieniem poległych

  Imieniem poległych

  Monika Pacukiewicz, Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Możliwe, że już na dzisiejszej sesji katowiccy radni przegłosują uchwały w sprawie nazwania ulic imieniem Krystyny Bochenek i Sławomira Skrzypka. Tragicznie zmarła wicemarszałek Senatu może też patronować Górnośląskiemu Centrum Kultury.
  Z każdym dniem pomysłów na uwiecznienie ofiar katastrofy przybywa. W sobotę w Okradzionowie zasadzono 96 dębów dla upamiętnia ofiar katastrofy rządowego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Tego samego dnia na będzińskim Wzgórzu Zamkowym zasadzono dwa buki. Jeden poświęcono wszystkim ofiarom wypadku z 10 kwietnia, drugi poległemu w nim posłowi Grzegorzowi Dolniakowi.

  W innych gminach najczęściej rozważany jest pomysł nazwania ulic imieniem Lecha Kaczyńskiego. Myślą o tym w Wiśle i w Bielsku-Białej, a w Jastrzębiu mówi się o skwerze. W Kłobucku prawicowi radni chcą uhonorować prezydenta Kaczyńskiego nazwaniem jego imieniem np. ronda, a lewicowi radni chcą upamiętnić wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego.
  Pojawią się też tablice upamiętniające ofiary katastrofy, m.in. przy kościołach w Jastrzębiu i Tychach. Mnogość podobnych inicjatyw może budzić niepokój. Dostrzegają to nawet członkowie PiS - partii, która w katastrofie poniosła największe personalne straty.

  - Byłem jednym z założycieli struktur Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku, moje poglądy polityczne były zbliżone do poglądów Lecha Kaczyńskiego, a jego śmierć odczułem boleśnie i osobiście. Z tej perspektywy nazwanie ulicy imieniem Lecha Kaczyńskiego wydaje mi się słuszne i przez niego zasłużone - mówi socjolog Adam Pazera. - Zaraz jednak rodzi się myśl, że jacyś mieszkańcy tej ulicy mogą wyrażać sprzeciw, bo nie podzielali poglądów prezydenta, nie cenili go i nie szanowali. W tej delikatnej materii niczego przecież nie można narzucać ani nakazywać.

  - Mamy w Polsce skłonność do pomnikomanii, pamiątkomanii, nadawania imion i wieszania tablic. W tych symbolach nie ma nic złego, bywają wznoszone z autentycznej potrzeby - mówi prof. Katarzyna Popiołek, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Niebezpieczeństwo tkwi w przesadzie, a przesada zawsze niesie dewaluację pamięci - dodaje prof. Popiołek.

  Tymczasem zamiar upamiętnienia zmarłego prezydenta RP mają też w Kijowie, Wilnie i Tbilisi - będą tam ulice imienia Lecha Kaczyńskiego.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  100%absurdem bedzie zmiana

  trzezwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  z im. JP II na im. ofiar 10.04.2010r

  poczekajmy chwilę...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czym wsławił się Sławomir Skrzypek

  darek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  W tych dniach trudno krytykować osobę szefa NBP, ale słysząc o jego " geniuszu " krew się gotuje.
  Skrzypek według obiektywnych ocen ekonomistów był najgorszym szefem banku centralnego w Europie....rozwiń całość

  W tych dniach trudno krytykować osobę szefa NBP, ale słysząc o jego " geniuszu " krew się gotuje.
  Skrzypek według obiektywnych ocen ekonomistów był najgorszym szefem banku centralnego w Europie. Istny NIkodem Dyzma. Doskonale pamiętam konferencję prasową po jego wyborze na szefa NBP, kiedy nie był w stanie odpowiedzieć na żadne merytoryczne pytanie i oddawał jedynie mikrofon swoim doradcom; zapytany o szefa jednej ze światowych instytucji finansowych nie tylko przekręcił nazwisko ale wspomniał człowieka nie żyjącego od kilku lat. To dowodziło o jego tępocie w sprawach ekonomii i zupełnie dyskwalifikowało go z zajmowanej funkcji. Decyzją polityczną PIS został jednak prezesem NBP. Nie lepiej spisywał się w zarządzie PKP, gdzie był totalnym ignorantem. To, że Polska jakoś znosi kryzys to żadna zasługa Skrzypka; równie dobrze na jego fotelu możnaby posadzić szympansa.Szkoda go jako człowieka, ale taki z niego prezes banku jak z Benedykta XVI ogier.
  To,że takie miernoty wywindowane przez partyjnych kolesi zginęły w tragicznych okolicznościach nie daje podstaw do nazywania ich imieniem ulic czy stawiania pomników.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo