Ważne
  Błahy temat?

  Błahy temat?

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Boję się, że tę informację -"Wysypisko na dnie jeziora" - wielu Czytelników przeczyta z zainteresowaniem, ale bez refleksji.
  No bo, co to właściwie za problem: przyszli nurkowie i po nas posprzątali... Tymczasem nasz stosunek do przyrody jest nie tylko miernikiem kultury osobistej, ale i instynktu samozachowawczego. O ekologii zwykliśmy ostatnimi czasy mówić głównie przy okazji spektakularnych akcji. I to częściej w tonie prześmiewczym niż serio ("o, na drzewie siedzą!"). Natomiast na co dzień, Polacy kompletnie nie czują się współgospodarzami lasu, jeziora czy nawet miejskiego parku.
  We własnym ogródku pielęgnują każdy centymetr trawnika, ale w pobliskim lesie bez skrupułów wywalają worki śmieci. Tajemniczy łobuz wyrzuca beczki z trującymi chemikaliami na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jakby nie widział, że jurajska gleba jest jak gąbka i chłonie każdą substancję bez opamiętania. Zgłaszamy Mazury do rankingu największych cudów przyrody na świecie, a jednocześnie zatruwamy ich wody paliwem z jachtów, bynajmniej nie popychanych wiatrem w żagle.

  To rozdwojenie jaźni jest zdumiewające. Podział na "moje" i "nie moje" sprawdza się w wielu dziedzinach życia, ale na pewno nie w przyrodzie. Na obozach harcerskich uczono mnie, że trzeba wykopać dołek i wrzucać do niego śmieci. Albo zbierać je w torbach i przy okazji wyrzucać. To mi zostało; inaczej nie potrafię, papierek na mchu po prostu mnie uwiera. I nie czuję się dobrze, widząc dziatwę szkolną, zbierającą po lasach butelki w ramach akcji "Sprzątanie świata". Gromada wolontariuszy nie rozwiąże problemu. To kwestia samoświadomości turystów.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zupełne odrętwienie

   Danuta1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   Tak Droga Pani!!!

   Nie da się chyba przebic tej sciany ignorancji. Ludzie gonią za kasą , potem jada na te swoje wymarzone z reguły wczasy zagraniczne i niszczą , totalnie niszczą, a potem chwala...rozwiń całość

   Tak Droga Pani!!!

   Nie da się chyba przebic tej sciany ignorancji. Ludzie gonią za kasą , potem jada na te swoje wymarzone z reguły wczasy zagraniczne i niszczą , totalnie niszczą, a potem chwala sie 100-a kolorowych slajdów jak tam było pięknie.
   Pozdrawiam Danuta Góralczyk Katowicezwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama