Gliwice, Chichester: Bolid studentów Politechniki Śląskiej w...

  Gliwice, Chichester: Bolid studentów Politechniki Śląskiej w czołówce elektrycznych samochodów

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Elektryczny bolid skonstruowany w ramach Greenpower Project przez studentów Politechniki Śląskiej wziął udział w wyścigu The Greenpower Corporate Challenge w brytyjskim Chichester. Polski zespół - wśród 34 - wywalczył 6 miejsce i otrzymał wyróżnienie Best Engineer Car za najlepszą konstrukcję samochodu.
  Organizacja Greenpower, zajmująca się promowaniem "zielonych technologii", cyklicznie urządza wyścigi samochodów zbudowanych z materiałów wtórnych i napędzanych silnikiem elektrycznym. W tegorocznym projekcie, jako jedyni uczestnicy spoza Wysp, udział wzięli Polacy.

  Inaczej niż w typowych wyścigach samochodowych, to nie prędkość decyduje tutaj o zwycięstwie. Zadaniem zawodników jest wykonanie jak największej liczby okrążeń toru w ciągu czterech godzin, mając do dyspozycji ograniczone źródło zasilania. Konstruując pojazdy należało przestrzegać ściśle określonych reguł. W celu wyrównania szans każda drużyna używała silników elektrycznych i akumulatorów tego samego typu.

  Integracją projektu Politechniki Śląskiej zajmował się Krzysztof Slósarczyk z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Pozostali członkowie zespołu to: Wojciech Slósarczyk (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki), Krzysztof Kowalski (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki) oraz Błażej Mika (Wydział Mechaniczno-Technologiczny). Studenci wspierani byli przez swoich promotorów: dr hab. inż. Mariana Błachutę, dr hab. inż. Wojciech Skarkę, dr inż. Romana Czybę, a także dr inż. Jacka Smołkę.

  Odpowiedzialne za prowadzenie bolidu były studentki Wydziału AEI: Magda, Gosia, Agata i Marta. Przy ilości wymaganych podczas wyścigu kilometrów - rekord toru to 54 okrążenia - i ograniczonym źródle zasilania potrzebny jest lekki i sprawny kierowca. Dziewczyny nie przypadkiem trafiły do zespołu. Ważą poniżej 50kg, mierzą mniej niż 150 cm. Wyścigówka była "szyta" na ich miarę.

  Prace projektowe nad konstrukcją pojazdu trwały od października 2009.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama