Ważne
  W Jastrzębiu zbudują noclegownię za 700 tysięcy złotych

  W Jastrzębiu zbudują noclegownię za 700 tysięcy złotych

  Barbara Musiałek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Jastrzębiu Zdroju chcą rozwiązać raz na zawsze problem bezdomności. Osoby, które utraciły dach nad głową, wkrótce znajdą miejsce do spania oraz fachową pomoc w noclegowni, na którą miasto przeznaczy 700 tysięcy złotych.
  Powstanie w budynku przy ulicy Wodzisławskiej 15, w którym obecnie mieszczą się mieszkania socjalne.
  Problem bezdomności w Jastrzębiu Zdroju dotyczy ponad 100 osób. Do tej pory byli kierowani do ośrodków spoza miasta - Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego z siedzibą w Kluczach bądź placówek Schroniska Brata Alberta. Urzędnicy wyliczyli, że taniej będzie wybudować noclegownię, niż utrzymywanie ich poza granicami miasta.


  - W ubiegłym roku kosztowało nas to ponad 208 tysięcy 574 złote. Do tego dochodzi ponad 116 tysięcy zasiłków, które im wypłacaliśmy - mówi Iwona Kącka-Kuca, kierownik działu pomocy rodzinie w jastrzębskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

  Obecnie w schroniskach, z którymi OPS ma podpisane umowy, przebywa 13 kobiet, 18 dzieci oraz 51 mężczyzn. Nie wszyscy chcą jednak korzystać z pomocy, znajdując sobie lokum m.in. w kanałach ciepłowniczych, lasach, klatkach schodowych czy piwnicach.

  - Wiemy, że w ten sposób żyje około 26 osób. Bezdomni pomieszkują na przykład w namiotach na terenach leśnych przy ulicy Jagiełły, altanach działkowych przy ulicy Stodoły czy Podhalańskiej. Jeździmy do takich miejsc i proponujemy im przewiezienie do ośrodka dla mężczyzn z Przegędzy, ale nie możemy nikogo zmusić. Większość nie chce o tym słyszeć, bo w każdym schronisku trzeba być trzeźwym. My nie możemy nikogo na siłę wozić poza granice miasta, dlatego czasami dajemy bezdomnym skierowanie do ośrodka i pieniądze na bilet - tłumaczy Grzegorz Osóbka, zastępca komendanta jastrzębskiej Straży Miejskiej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama