Zabrze: Opieka - tak, ale za pieniądze

  Zabrze: Opieka - tak, ale za pieniądze

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przekształcenia szpitali w należące do gmin spółki zmieniają służbę zdrowia. Dziś Szpital Miejski otwiera Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.
  Będzie się on mieścił w budynku dawnego oddziału ginekologiczno-położniczego na Zaborzu. Z opieki, zajęć rehabilitacyjnych, fizykoterapii czy fizjoterapii będzie korzystać 40 chorych. Pierwsi podopieczni przyjadą tam w czwartek. Niestety, leczenie w zakładzie jest płatne.

  - Zakład nie jest szpitalem, przypomina sanatorium - podkreśla Jan Węgrzyn, dyrektor zabrzańskiego szpitala. - Stworzyliśmy komfortowe miejsce dla ludzi chorych, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale potrzebują całodobowej opieki medycznej, regularnych zajęć rehabilitacyjnych, ćwiczeń, masaży. Tutaj takie osoby mają się przekonać, że z ich schorzeniami można normalnie żyć - tłumaczy Węgrzyn.

  W ośrodku otrzymają pomoc i opiekę ludzie chorzy np. na Alzheimera, zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, cierpiący na chorobę Parkinsona, czy osoby po ciężkich wypadkach, wymagające długotrwałej, często kilkumiesięcznej, żmudnej rehabilitacji.

  Ale nie tylko - w placówce będzie też miejsce dla osób starszych, schorowanych i niesamodzielnych.
  Doba kosztuje 125 zł. Jeśli chory spędzi tam więcej niż miesiąc, wówczas cena jest niższa - 115 zł za dobę. W cenę wliczona jest m.in. całodobowa opieka medyczna, wszystkie zajęcia, środki medyczne i higieniczne, leki oraz wyżywienie.

  Szpital Miejski chce, aby zakład świadczył usługi w ramach NFZ. Szanse są jednak małe.
  - Z rozeznania, które zrobiliśmy, wynika, że tego typu placówki dostają niewielkie kontrakty - mówi Jan Węgrzyn.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo