Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory fundują trzynastolatkom szczepienia

Katarzyna Śleziona
Szczepienia to najlepsza profilaktyka - mówi Krystyna Drzazga, pielęgniarka z SP nr 17
Szczepienia to najlepsza profilaktyka - mówi Krystyna Drzazga, pielęgniarka z SP nr 17 Fot. Agnieszka Materna
300 uczennic w wieku 13 lat zostanie zaszczepionych przeciwko rakowi szyjki macicy. We wtorek rozpoczęły się darmowe szczepienia w szkolnych gabinetach zdrowia.

Miasto zarezerwowało na ten cel 237 tysięcy złotych. To kontynuacja akcji sprzed roku, z której skorzystało 247 dziewcząt z rocznika 1996 i 23 z rocznika 1997 zamieszkałych w Żorach.

- W tym wieku najlepiej szczepić nastolatki, jeszcze przed inicjacją seksualną. To szansa, aby zadbać o ich zdrowie na przyszłość. Najnowsze badania pokazują, że preparat chroni przed zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który wywołuje raka szyjki macicy, przez co najmniej 6 lat - mówi Maria Kasiorowska, kierownik NZOZ Szkol-Med w Żorach, który wykonuje szczepienia. W tym roku zostało objętych nimi 300 trzynastolatek.

- Jednak jeśli do 15 czerwca nie zgłosi się tylu chętnych, będziemy szczepić nawet dwunastolatki - mówi Teresa Harlak, naczelnik wydziału spraw społecznych z żorskiego magistratu.
Aby szczepienia mogły się odbyć, wszystkie zakwalifikowane trzynastolatki musiały mieć pisemną zgodę rodziców.

- Musiałam wypełnić specjalną deklarację i podać różne informacje na temat zdrowia córki. Konsultowałam się też ze znajomymi lekarzami i pytałam, czy warto brać udział w akcji. Postanowiłam się zgodzić - mówi pani Tatiana, mama Julki, uczennicy klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Żorach, w której wczoraj zastrzyki w rękę dostało 50 nastolatek. - Nic nie bolało. Wcześniej pani doktor mnie zbadała. W ciągu kilku minut było po wszystkim - mówi Natalia, uczennica z "siedemnastki".
W tym roku miasto zakupiło 300 tak zwanych szczepionek dwuwalentnych, czyli skierowanych przeciwko dwóm typom wirusa HPV (16 i 18). Lek będzie podany w trzech dawkach. - Najpierw pacjentka przyjmie pierwszą dawkę, drugą po upływie miesiąca i trzecią po pół roku - mówi Harlak.

Całe szczepienie normalnie kosztuje ok. 1,2 tysiąca złotych. - To spory wydatek, dlatego popieram darmową kampanię szczepienia dziewcząt w wieku 12 i 13 lat w naszym mieście. Niestety z profilaktyką jest w Polsce nie najlepiej. Tylko jedna trzecia Polek robi regularne badania cytologiczne - mówi Wiesław Koper, ordynator na oddziale ginekologiczno-położniczym z miejscowego szpitala.

Rak szyjki macicy to drugi zabójca kobiet po nowotworze piersi. Rocznie w Polsce rozpoznaje się 4 tys. nowych zachorowań, a z powodu raka szyjki macicy umiera 2,5 tys. kobiet. Akcje darmowych szczepień mają zmienić te statystyki. Decyduje się na nie coraz więcej miast. Podobne szczepionki funduje od trzech lat gmina Marklowice.

- W pierwszym roku zaszczepiliśmy 57 dziewcząt w wieku 15 lat. Jednak od dwóch lat programem są objęte nasze 14-latki - mówi Czesława Somerlik, inspektor pionu spraw społecznych w Urzędzie Gminy Marklowice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!