Żory fundują trzynastolatkom szczepienia

  Żory fundują trzynastolatkom szczepienia

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  300 uczennic w wieku 13 lat zostanie zaszczepionych przeciwko rakowi szyjki macicy. We wtorek rozpoczęły się darmowe szczepienia w szkolnych gabinetach zdrowia.
  Miasto zarezerwowało na ten cel 237 tysięcy złotych. To kontynuacja akcji sprzed roku, z której skorzystało 247 dziewcząt z rocznika 1996 i 23 z rocznika 1997 zamieszkałych w Żorach.

  - W tym wieku najlepiej szczepić nastolatki, jeszcze przed inicjacją seksualną. To szansa, aby zadbać o ich zdrowie na przyszłość. Najnowsze badania pokazują, że preparat chroni przed zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który wywołuje raka szyjki macicy, przez co najmniej 6 lat - mówi Maria Kasiorowska, kierownik NZOZ Szkol-Med w Żorach, który wykonuje szczepienia. W tym roku zostało objętych nimi 300 trzynastolatek.

  - Jednak jeśli do 15 czerwca nie zgłosi się tylu chętnych, będziemy szczepić nawet dwunastolatki - mówi Teresa Harlak, naczelnik wydziału spraw społecznych z żorskiego magistratu.
  Aby szczepienia mogły się odbyć, wszystkie zakwalifikowane trzynastolatki musiały mieć pisemną zgodę rodziców.

  - Musiałam wypełnić specjalną deklarację i podać różne informacje na temat zdrowia córki. Konsultowałam się też ze znajomymi lekarzami i pytałam, czy warto brać udział w akcji. Postanowiłam się zgodzić - mówi pani Tatiana, mama Julki, uczennicy klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Żorach, w której wczoraj zastrzyki w rękę dostało 50 nastolatek. - Nic nie bolało. Wcześniej pani doktor mnie zbadała. W ciągu kilku minut było po wszystkim - mówi Natalia, uczennica z "siedemnastki".
  W tym roku miasto zakupiło 300 tak zwanych szczepionek dwuwalentnych, czyli skierowanych przeciwko dwóm typom wirusa HPV (16 i 18). Lek będzie podany w trzech dawkach. - Najpierw pacjentka przyjmie pierwszą dawkę, drugą po upływie miesiąca i trzecią po pół roku - mówi Harlak.

  Całe szczepienie normalnie kosztuje ok. 1,2 tysiąca złotych. - To spory wydatek, dlatego popieram darmową kampanię szczepienia dziewcząt w wieku 12 i 13 lat w naszym mieście. Niestety z profilaktyką jest w Polsce nie najlepiej. Tylko jedna trzecia Polek robi regularne badania cytologiczne - mówi Wiesław Koper, ordynator na oddziale ginekologiczno-położniczym z miejscowego szpitala.

  Rak szyjki macicy to drugi zabójca kobiet po nowotworze piersi. Rocznie w Polsce rozpoznaje się 4 tys. nowych zachorowań, a z powodu raka szyjki macicy umiera 2,5 tys. kobiet. Akcje darmowych szczepień mają zmienić te statystyki. Decyduje się na nie coraz więcej miast. Podobne szczepionki funduje od trzech lat gmina Marklowice.

  - W pierwszym roku zaszczepiliśmy 57 dziewcząt w wieku 15 lat. Jednak od dwóch lat programem są objęte nasze 14-latki - mówi Czesława Somerlik, inspektor pionu spraw społecznych w Urzędzie Gminy Marklowice.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama