Katowice: Kondycja i rola mediów regionalnych

  Katowice: Kondycja i rola mediów regionalnych

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Forum Mediów Województwa Śląskiego stało się miejscem debaty nad kondycją oraz rolą mediów lokalnych i regionalnych w tworzeniu się społeczności obywatelskiej.
  Podczas wtorkowych obrad marszałek śląski Bogusław Śmigielski zauważył, że bez właściwej komunikacji władzy samorządowej ze społeczeństwem, za pośrednictwem mediów, nikłe są szanse na budowę społeczeństwa obywatelskiego.

  Media nie działają jednak w próżni, w oderwaniu od kryzysu gospodarczego, czy też politycznego, jak w przypadku mediów publicznych.

  Medioznawca, dr Marek Jachimowski z Uniwersytetu Śląskiego zwrócił uwagę, że w regionie dominują media mające swój ośrodek w Warszawie i pod tym względem sytuacja jest gorsza niż 20 lat temu.
  To scentralizowanie nie służy aktywności obywatelskiej. - Nasze problemy powinny być podejmowane z perspektywy regionu, a nie z perspektywy korporacji medialnej czy sił politycznych - mówił dr Jachimowski.

  Mówiono także o zmianach technologicznych w mediach. - Jestem jednak pewna, że gazety papierowe nie znikną z naszego życia tak, jak nie zniknęło kino po pojawieniu się telewizji - mówiła prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji UŚ. - W dobie komputerów wzrosło zużycie papieru. Gazeta tradycyjna, regionalna ma szansę stać się luksusem utrzymując się na fali afirmacji lokalnych tożsamości.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama