Wkrótce kolejna premiera w Teatrze Śląskim

  Wkrótce kolejna premiera w Teatrze Śląskim

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Teatrze Śląskim dobiegają końca próby do kolejnej premiery.
  Za tydzień, w piątek 7 maja, na Scenie Kameralnej zobaczymy pierwszą w Polsce inscenizację sztuki - 5 razy Albertyna - której autorem jest kanadyjski dramaturg i scenarzysta Michel Tremblay. Przedstawienie reżyseruje Gabriel Gietzky. Ten utalentowany reżyser młodszego pokolenia otrzymał w czasie ubiegłorocznego festiwalu Interpretacje nagrodę zwaną Zaproszeniem od Stanisława, a przyznaną przez jury Teatru Śląskiego. Reżyser sam zdecydował o wyborze autora i tytułu, zaś teatr umożliwił mu realizacje spektaklu.

  5 razy Albertyna - opowiada historię jednej kobiety, którą widz "spotyka" w różnych okresach jej życia i na różnym etapie doświadczeń, co zmienia nie tylko optykę spojrzenia, ale i ocenę dawnych przeżyć. Sztuka interesująca jest jeszcze z innego powodu - to rzadki we współczesnej dramaturgii, ubogiej w role kobiece, tekst dający pole do popisu aktorkom. W katowickiej inscenizacji postać tytułowej Albertyny zagrają: Dorota Chaniecka, Barbara Lubos, Anna Kadulska, Ewa Leśniak oraz Stanisława Łopuszańska. W roli kuzynki Madeleine, powierniczki tajemnic i wątpliwości głównej bohaterki, wystąpi Karina Grabowska.

  Zanim jednak kurtyna podniesie się przed kolejną premierą, Teatr Śląski znów zdyskontował swój wielki sukces artystyczny z ubiegłego sezonu. Cieszące się sympatią widzów i uznaniem recenzentów przedstawienie - Barbary Radziwiłłówny z Jaworzna Szczakowej - wg powieści Michała Witkowskiego, z sukcesem pokazane zostało w niedzielę, 25 kwietnia w warszawskim Teatrze Polskim.

  Przypomnijmy, że główną rolę w Barbarze... gra Andrzej Warcaba, uhonorowany za tę rolę Złotą Maską. Bardzo dobrze przyjęty gościnny występ w Warszawie potwierdził, że to jedno z najlepszych przedstawień na afiszu Teatru Śląskiego.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama