Gliwice wypięknieją: Nowe fontanny i kwietniki staną w...

  Gliwice wypięknieją: Nowe fontanny i kwietniki staną w centrum miasta

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już wkrótce metalowy samolot pełen kolorowych kwiatów wyląduje na Trynku
  1/7
  przejdź do galerii

  Już wkrótce metalowy samolot pełen kolorowych kwiatów wyląduje na Trynku ©Maria Olecha

  - Ten rok będzie pierwszym, kiedy będziemy mogli w pełni i efektywnie wykonywać swoje usługi. Planów mamy dużo i większość zadań jest już w trakcie realizacji - mówi Krystian Tomala, dyrektor Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

  O swoich planach dyrektor MZUK-u i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz poinformowali dziennikarzy podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie tej miejskiej jednostki przy ul.
  Strzelców Bytomskich w Łabędach. Warto podkreślić, że Miejski Zarząd Usług Komunalnych odpowiada nie tylko za zieleń miejską i wystrój miasta, ale także blisko 50 placów zabaw, boiska i baseny kąpielowe. Zarządza cmentarzami komunalnymi, prowadzi zakład pogrzebowy, schronisko dla bezdomnych zwierząt. Opiekuje się egzotycznym punktem w centrum, czyli Palmiarnią Miejską.

  - Jesteśmy jedną z nielicznych firm komunalnych, które posiadają zintegrowany system zarządzania. Niewiele jest w tym gronie firm, które pomyślnie przeszły proces audytu i certyfikacji - podkreśla Krystian Tomala.

  Plac Rzeźniczy, Mickiewicza i skwer Bottrop zostaną zmodernizowane w podobnym stylu, ponieważ znajdują się w dość bliskim sąsiedztwie. Pl. Rzeźniczy będzie się mimo wszystko wyróżniał. Czym? Oryginalną rzeźbą "Dążenie do doskonałości" prof. Krzysztofa Nitscha.

  - Rzeźba została wybrana po konsultacjach z autorem. Artysta jako jedyny jest predystynowany do określenia, które z jego dzieł tam pasuje. To czysto autorski wybór - podkreśla Zygmunt Frankiewicz.

  Zmiany czekają też mieszkańców Wilczego Gardła, gdzie przebudowany ma zostać plac Jaśminu. Zaś na Trynku pojawi się bardzo oryginalny kwietnik - w kształcie samolotu. Lokomotywa wypełniona kwiatami przyjedzie na ul. Pszczyńską, a kolorowa piłka przyozdobi stadion Piasta Gliwice.

  Z kolei Palmiarnia Miejska ma się stać atrakcją nie tylko dla turystów i mieszkańców spragnionych egzotyki w wielkomiejskim klimacie, ale i dla ludzi żywo zainteresowanych kulturą.

  - Funkcja Plamiarni zmienia się na naszych oczach. Jeszcze 20 lat temu spełniała ona inną rolę. Podglądanie roślin i zwierząt, najbardziej nawet egzotycznych, jest dziś łatwiejsze w telewizji. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić co dalej z Palmiarnią Miejską - mówi prezydent Gliwic. - Próby wykorzystania jej na inne sposoby już podejmujemy, bo są tam wystawy i były koncerty Chopinowskie, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - zaznacza Frankiewicz.

  Wiemy także, co stanie się z urokliwym i znajdującym się tuż obok gliwickiej Palmiarni Domkiem Ogrodnika. Będzie tam jedna z markowych restauracji. Inwestor będzie musiał wyremontować i zagospodarować obiekt.

  To jednak jeszcze nie wszystkie plany Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych na najbliższe miesiące.

  - Chcielibyśmy oddać zmodernizowane place zabaw jeszcze przed wakacjami - zapowiada Tomala.

  Na nowe, kolorowe zabawki małe i duże dla najmłodszych gliwiczan pojawią się na placach zabaw przy ulicach: Sportowej, Warmińskiej, Głogowskiej, Paderewskiego (os. Obrońców Pokoju), Hanki Sawickiej na Trynku i Gwiazdy Polarnej na os. Kopernika. Co więcej, jak zapewnia Tomala, większośc placów zabaw będzie ogrodzona, co z pewnością poprawi bezpieczeństwo bawiących się na nich maluchów.

  Skąd MZUK weźmie na wszystkie inwestycje pieniądze? Oczywiście z budżetu miejskiego. W tym roku środków na infrastrukturę komunalną jest więcej, bo miasto zaoszczędziło m.in. na likwidacji linii tramwajowych 1 i 4.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo