Ważne
  Górnicze związki testują pracodawców z Kompanii

  Górnicze związki testują pracodawców z Kompanii

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trzy żądania przekazały górnicze związki zawodowe zarządowi Kompanii Węglowej. Jeśli spółka nie odpowie do 5 maja, może dojść do sporu zbiorowego.
  Chodzi o utrzymanie funduszu płac na poziomie z ubiegłego roku, czyli tak naprawdę o co najmniej 6-8 proc. podwyżki, gwarancję dalszego funkcjonowania wszystkich kopalń i zakładów w spółce oraz zwiększenie zatrudnienia. Tak naprawdę to testowanie spółki przez związkowców. Gdy uda się im coś wywalczyć, ich śladami pójdą związki w pozostałych spółkach węglowych. - Jeżeli te postulaty nie zostaną zrealizowane, to zgodnie z zasadami wejdziemy w spór zbiorowy - ostrzega Jarosław Grzesik, szef NSZZ Solidarność w Kompanii.


  Związkowcy niepokoją się m.in. o dalsze losy kopalń Rydułtowy-Anna, Halemba-Wirek i Brzeszcze, a także Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych. - Oficjalnie nie zostaliśmy poinformowani o zamiarach likwidacji lub przekształcenia tych jednostek. Wiemy o tym z innych źródeł - podkreśla Grzesik.

  Wacław Czerkawski, wiceszef ZZ Górników w Polsce, podkreśla, że takie pogłoski to dla górników sytuacja wyjątkowo niekomfortowa: - Praca w takim zagrożeniu nie sprzyja bezpieczeństwu. Pracownik musi wiedzieć, że jego sytuacja jest stabilna.

  Czerkawski dodaje, że Halemba-Wirek i Rydułtowy-Anna przynoszą straty, ale to jego zdaniem nie jest powód do ich zamykania. - Nie należy likwidować zakładów, tylko zrobić wszystko, by wyszły na prostą. Przykład to Bogdanka, która była postawiona w stan likwidacji, a teraz jest perłą wśród kopalń - mówi.
  Związkowcy podczas wczorajszego spotkania omawiali także skutki wstrzymania przyjęć do pracy w KW (z wyjątkiem absolwentów szkół, z którymi spółka podpisała kontrakty). - To ma przełożenie na bezpieczeństwo w kopalniach. Na miejsce każdego odchodzącego z pracy górnika powinien zostać przyjęty nowy - mówi Czerkawski.

  Ostatni ostry konflikt w KW miał miejsce 2 lata temu. Negocjacje i mediacje z udziałem wojewody śląskiego nie wypaliły. Doszło do 24-godzinnego strajku ostrzegawczego. W końcu związkowcy i tak postawili na swoim.

  Jarosław Grzesik z Solidarności nie wie jeszcze, czy przed zaplanowanym na przełom maja i czerwca Europejskim Kongresem Gospodarczym 2010 dojdzie do manifestacji. - Tak kongres, jak i manifestacja zostały odwołane w związku z tragedią pod Smoleńskiem. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie - mówi Grzesik.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama