Ważne
  Będzin: Łacińska msza trydencka na urodziny Kazimierza...

  Będzin: Łacińska msza trydencka na urodziny Kazimierza Wielkiego

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwsza od blisko 40 lat msza trydencka zostanie odprawiona w czwartek po południu w zabytkowym kościele Świętej Trójcy w Będzinie. Będzie to główny punkt będzińskich obchodów przypadającej w tym roku 700. rocznicy urodzin króla Kazimierza Wielkiego.
  Temu ostatniemu królowi z dynastii Piastów poświęcono w Będzinie cykl imprez, przypominających jego związki z miastem. Będzin zawdzięcza mu przede wszystkim nadanie w 1358 r. praw miejskich. Obok kościoła Świętej Trójcy, Kazimierz Wielki był również budowniczym będzińskiego zamku warownego, zaliczanego do "orlich gniazd" - systemu średniowiecznych budowli pomagających strzec granic królestwa.


  Jak poinformował wikariusz parafii Świętej Trójcy ks. Paweł Rozpiątkowski, czwartkowa msza zostanie odprawiona w wigilię urodzin króla, przypadających 30 kwietnia. Celebransem będzie były kanclerz Kurii Biskupiej w Sosnowcu ks. dr Czesław Tomczyk.

  Dla wiernych przygotowano specjalne książeczki z łacińskimi tekstami i ich polskim tłumaczeniem, które mają pomóc im w głębszym przeżyciu mszy trydenckiej. Po jej zakończeniu poświęcony zostanie nowy witraż dla świątyni - poświęcony królowi Kazimierzowi Wielkiemu i jego związkowi z Będzinem.

  Obchody rocznicy królewskich urodzin organizuje stowarzyszenie "Ratujmy kościół na Górce", które na początku marca zorganizowało już m.in. mszę dla wszystkich Kazimierzy i Kazimier - w królewskie imieniny. Kolejnymi punktami obchodów mają być konkursy dla dzieci i młodzieży, spektakl teatralny i książka o związkach Kazimierza Wielkiego z Będzinem.

  Członkowie stowarzyszenia liczą, że obchody Roku Kazimierzowskiego pomogą zwrócić uwagę na pilną potrzebę renowacji będzińskiego kościoła św. Trójcy. Pierwsza w tym mieście murowana świątynia, zbudowana w drugiej połowie XIV wieku z polecenia Kazimierza Wielkiego, jest w fatalnym stanie.

  Podłoże na wzgórzu zamkowym, na którym zbudowano kościół, jest niestabilne, przez co na murach budynku pojawiają się nawet dwucentymetrowe pęknięcia. Zdaniem specjalistów, remont może kosztować nawet 5 mln zł.

  Msza łacińska, nazywana też trydencką, która zostanie odprawiona w Będzinie różni się od zwyczajnej m.in. językiem i miejscem odprawiania. Kapłan stoi twarzą do ołtarza, a nie do wiernych, odmawia m.in. kanon i niektóre inne modlitwy po cichu. Ryt trydencki wyróżnia też bogata liturgia, pełna gestów i znaków.

  Zgodę na odprawianie tradycyjnej mszy łacińskiej, bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o zgodę biskupa, wyraził w lipcu 2007 r. papież Benedykt XVI. Historyczną decyzję, przywracającą prawo do korzystania z ostatniej wersji Mszału Piusa V z 1962 r. papież ogłosił w dokumencie w formie tak zwanego "Motu proprio".

  Postanowienia dokumentu pod tytułem "Summorum Pontificum" weszły w życie 14 września 2007 r. i od tego dnia obowiązują w Kościele katolickim dwa mszały - zwyczajny, obowiązujący, po Soborze Watykańskim II, od czasu reformy liturgii w 1970 r., przeprowadzonej za pontyfikatu Pawła VI i nadzwyczajny, przedsoborowy, zwany też trydenckim.

  Określenie "msza trydencka", "ryt trydencki" pochodzi od Soboru Trydenckiego (1545-1563), na polecenie którego papież św. Pius V wprowadził jednolity obrzęd mszy dla całego Kościoła rzymskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama