Ruda Śląska: Sanktuarium pod wezwaniem św. Józefa...

  Ruda Śląska: Sanktuarium pod wezwaniem św. Józefa ustanowione

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowe sanktuarium metropolita katowicki abp Damian Zimoń ustanowił wczoraj w Rudzie Śląskiej.
  Uroczyste ogłoszenie sanktuarium miało miejsce piątkowego wieczoru, w wigilię święta Świętego Józefa Jak przypomina rzecznik archidiecezji, ks. Artur Stopka, w archidiecezji katowickiej 1 maja obchodzone jest święto, a nie wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika).

  Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że 1 maja czcimy św. Józefa przede wszystkim jako człowieka pracy. Przypomniał, że w Polsce to ludzie pracy przyczynili się do odnowy całego życia społecznego. Podkreślił, że na Górnym Śląsku problemy ludzi pracy mocno odciskają się na charakterze całego regionu.

  Mówiąc o rozwoju techniki, który niweluje fizyczne odległości między ludźmi, metropolita katowicki pytał: "Ale czy staliśmy się bliżsi? Żyjemy obok siebie, ale czy z sobą?". Stwierdził, że solidarność, tak przed laty ważna dla Polaków, stała się towarem deficytowym. "Jeden nie chce nosić ciężarów drugiego" - powiedział.

  Przywołał encykliki Benedykta XVI, mówiąc o wzajemnych relacjach miłości i prawdy w życiu społecznym. Podkreślił potrzebę bezinteresowności i logiki daru. "Jest więcej wolności i równości, ale wciąż brak braterstwa" - mówił kaznodzieja i dodał: "Trzeba nam jednego Ojca, abyśmy byli braćmi". Odrzucił również krytykę katolickiej nauki społecznej, jako nieskutecznej. "A która inna jest skuteczna?" - pytał i podkreślał, że integralny rozwój potrzebuje chrześcijan, ponieważ zakłada również rozwój duchowy.

  W uroczystości wzięli udział potomkowie i krewni hrabiego Karola Wolfganga Ballestrema, fundatora i budowniczego rudzkiego kościoła pod wezwaniem św. Józefa.

  Podczas uroczystej mszy świętej odczytano dekret ustanawiający w Rudzie Śl. Sanktuarium Świętego Józefa Archidiecezji Katowickiej, abp Zimoń podkreślił, że hrabia Ballestrem, który był m. in. właścicielem kopalni, zbudował świątynię, ponieważ zdawał sobie sprawę, iż oprócz pracy ludzie potrzebują również duchowości.

  - O tym, że patronem kościoła został św. Józef zdecydował szczególny kult tego świętego, jaki był oddawany wówczas w Rudzie przez robotników zakładów przemysłu ciężkiego, które należały do Ballestremów - informuje ks. Artur Stopka.


  Parafia św. Józefa w Rudzie Śl. istnieje od roku 1901. Obecny kościół został zbudowany w roku 1904. Do rozwoju kultu świętego Józefa w rudzkiej parafii przyczynili się tamtejsi proboszczowie. W parafii funkcjonuje Bractwo Świętego Józefa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama