Ważne
  Obchody 1 Maja w Zabrzu

  Obchody 1 Maja w Zabrzu

  Olga Wiśniowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Obchody 1 Maja w Zabrzu
  1/5
  przejdź do galerii

  ©fot. Olga Wiśniowska.

  W podziemiach przy ulicy Sienkiewicza można było obejrzeć najciekawsze fragmenty kronik filmowych. Pojawiały się w nich robotnice pracujące przy taśmach produkujących gumki do majtek, gospodynie, które zanosiły ciasto piekarzom i szturm klientów na sklepy.

  Następnie zabrzanie, wyposażeni w czerwone chorągiewki, dumnie przemaszerowali ulicą Wolności do drugiej części Skansenu. Kolumnę prowadziła orkiestra dęta i dygnitarze w honkerze.


  - Na cześć zabrzańskich wodociągów, dzięki którym w naszych kranach wkrótce popłynie krystalicznie czysta woda - hip hip hura! - grzmiał megafon.

  Po defiladzie rozpoczęła się zabawa na całego. Prawdziwa atrakcją była ręczna koparka z impulsywnym napędem nożnym i dźwigniowym sterowaniem manualnym, czyli łopata. Chętni mogli nauczyć się jej obsługi.

  - Chwytamy łopatę kończynami górnymi. Następnie wykonujemy posuwisty ruch pod kątem 60 stopni, tak aby stylisko łopaty dotknęło obrzeża dziury. Następnie drewnianą część łopaty obniżamy o 45 stopni w dół. Nabieramy końcówką materiał sypki, w tym wypadku krecią ziemię. I następnie szybkim ruchem zsuwamy - brzmi instrukcja obsługi łopaty. Jej używanie podnosi kwalifikacje z każdą grudą ziemi.

  Później przyszedł czas na dwa spektakle w wykonaniu aktorów Teatru Nowego. "BHP na placu boju", czyli zasady postępowania z działem i opatrywanie rannego niedźwiedzia oraz "Nieudane przedstawienie Romeo i Julia", które nie mogło się odbyć z powodu nieprzestrzegania zasad BHP.

  Na gości czekał również nieczynny saturator, strzelnica fantowa i grupy rekonstrukcyjne Ludowego Wojska Polskiego, ORMO, MO oraz pokaz pojazdów z epoki PRL-u.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama