Jak kacze gniazdo budowę autostrady A1 blokowało

  Jak kacze gniazdo budowę autostrady A1 blokowało

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gniazdo kaczki krzyżówki, wysiadującej 10 jaj, wywołało spore zamieszanie przy budowie ważnego fragmentu autostrady A1 w żorskiej dzielnicy Rowień. Ptak wywołał na budowie alarm, bo uwił sobie domek w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego właśnie, długiego na 300 metrów mostu. Na miejsce wezwano służby ekologiczne, które nie pozwoliły ruszać gniazda. Wszyscy z zapartym tchem czekają, aż pisklaki się wyklują.
  Robotnicy pilnują teraz kaczki jak oka w głowie. - Nadzór ekologiczny kazał nam się poruszać na paluszkach, omijać teren z daleka. Tylko raz dziennie możemy doglądać gniazda, by sprawdzać, czy wykluwają się małe. Takie procedury. Chodzi o to, by nie wystraszyć kaczki, by nie opuściła małych - doniósł nam jeden z pracujących w pobliżu budowlańców.

  W firmie żartują, że to kaczka dziwaczka, bo uwiła sobie gniazdo akurat na samym środku budowy olbrzymiego mostu, w pobliżu pracuje ciężki sprzęt, a roboty można było kontynuować po zabezpieczeniu gniazda.

  Sęk w tym, że roboty nie można przerwać. Budowany most to istotny fragment - inwestycja jest warta 40 milionów. Znajduje się na terenie dawnych stawów. Budowa zaczęła się rok temu, a zakończy na jesień. Pale wbite w ziemię sięgają do głębokości 16 metrów.

  - Gniazdo poleciliśmy dla bezpieczeństwa otoczyć specjalną taśmą z palikami i siatką, by pisklaki nie pouciekały - mówi Stanisław Ferdynandzki, dyrektor katowickiego oddziału firmy Strabag, budującej 14-kilometrowy odcinek autostrady A1 od Bełku do Świerklan.

  W gnieździe znajduje się obecnie 10 jaj. W ciągu kilku dni powinny wykluć się pisklęta.

  - Codziennie monitorujemy ten obszar. Najlepiej jednak będzie, jak złapiemy kaczkę i razem z młodymi przeniesiemy na pobliski staw Bies. Jeśli samicy nie złapiemy, to pisklęta trafią do Leśnego Pogotowia w Mikołowie - zapowiada Andrzej Wowra z firmy, która nadzoruje budowę pod względem ekologicznym.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   He,He,

   mariano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 57

   Kaczki mądrzejsze od ludzi, same wybierają miejsce na swój ,,dom" pokazując głupim ludziom jak należy traktowac i szanowac naturę i przyrodę, a człowiek kieruje się prymitywnym pędem do tworzenia...rozwiń całość

   Kaczki mądrzejsze od ludzi, same wybierają miejsce na swój ,,dom" pokazując głupim ludziom jak należy traktowac i szanowac naturę i przyrodę, a człowiek kieruje się prymitywnym pędem do tworzenia ,,asfaltowych" łąk, dzięki temu zbliżamy się do ,,pustyni ekologicznej" Tak ,,trzymac"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do sztucera

   taki ktoś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 53

   nie chce Ci ubliżać , ale jest wprost przeciwnie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLSKI-KRETYNIZM

   SZTUCER (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 46

   W CIEMNOGRODZIE WSZYSTKO JEST MOZLIWE

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama