Ważne
  Gwiazdy dwudziestego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki...

  Gwiazdy dwudziestego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koncertem Bobby'ego McFerrina w częstochowskiej Architekatedrze pw. św Rodziny rozpoczął się w piątek dwudziesty Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater".
  Tym razem znakomitemu wokaliście jazzowemu akompaniowała jedna z najlepszych austriackich orkiestr - Morphing Vienna Chamber Orchestra. Przypomnijmy, że poprzednio McFerrin wystąpił w Polsce osiem lat temu, podczas XI festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.

  Bobby McFerrin ogromną popularność zdobył w 1988 roku dzięki przebojowi "Don t worry, be happy" z płyty "Simple pleasures". Piosenka, która została wykorzystana w filmie "Koktajl" z Tomem Cruisem przez wiele tygodni zajmowała pierwsze miejsce na listach przebojów.

  Przed piątkowym koncertem artysta odwiedził Jasną Górę. McFerrin sam zaproponował, że chciałby spędzić kilka godzin w słynnym klasztorze, a nie w hotelowym pokoju.
  Przed koncertem odpoczywał w specjalnie przygotowanym dla niego pokoju. Nim zaśpiewał zwiedził też klasztor jasnogórski w towarzystwie o. Nikodema Kilnara, paulina, Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych. Modlił się w Kaplicy Matki Bożej i w Kaplicy Serca Pana Jezusa, zwiedził bazylikę, Muzeum 600-lecia i Starą Bibliotekę. Modlitwa w życiu amerykańskiego wokalisty zajmuje ważne miejsce, a warto dodać, że dziadek McFerrina był pastorem kościoła baptystycznego.

  - Wiele, wiele lat temu byłem w klasztorze w Nowym Jorku, ale to jest nieporównywalne z tym miejscem. To miejsce jest absolutnie nadzwyczajne. To jest faktycznie głęboki oddech i niezapomniane doświadczenie - mówił McFerrin.

  Festiwal "Gaude Mater" potrwa do czwartku. Przez długi majowy weekend można było wysłuchać już kilku koncertów w różnych częstochowskich kościołach m.in. Kościele Ewangelicko-Augsburskim, co jest zgodne z hasłem przewodnim imprezy: "Ars sacra - dialog kultur". Festiwalowi towarzyszą wystawy oraz seminarium naukowe. Wczoraj na placu Biegańskiego odbyło się przedstawienie "Logos" w ramach Międzynarodowego Projektu Różnych Kultur.

  Dzisiaj o godzinie 18 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w koncercie muzyki synagogalnej wystąpi Joseph Malovany, jeden z najwybitniejszych artystów żydowskich na świecie, uznawany za najlepszego wykonawcę hebrajskiej muzyki liturgicznej.

  Jutro w teatrze o godz. 21 odbędzie się koncert muzyki muzułmańskiej z udziałem Ensemble "Al-Kindi". Sheikha Habbousha oraz Wirujących Derwiszy z Aleppo.

  Na czwartek na godz. 18 w Archikatedrze zaplanowano koncert finałowy: "Krzysztof Penderecki. Siedem Bram Jerozolimy".

  Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia będzie dyrygował sam Krzysztof Penderecki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama