Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy pojednania nad grobami Rosjan

Agata Pustułka
Cmentarz żołnierzy radzieckich w Pszczynie
Cmentarz żołnierzy radzieckich w Pszczynie Fot. ARC
Byłoby pięknym znakiem szacunku wobec Rosjan, gdyby na rocznicę zakończenia II wojny światowej młodzież zatroszczyła się o groby żołnierzy rosyjskich - powiedział niedługo po tragedii smoleńskiej arcybiskup Józef Życiński, metropolita lubelski.

I zaapelował, byśmy 9 maja zadbali o te groby. Dla pojednania z Rosjanami. Czy to możliwe? Tak, i w znacznym stopniu to my, mieszkańcy woj. śląskiego, zdecydujemy, czy do tego pojednania dojdzie.

Trudna przeszłość nie zwalnia od pamiętania o wszystkich ofiarach wojny

Postawa mieszkańców naszego regionu, ze Ślązakami na czele, ma w tej sprawie decydujące znaczenie. To przecież właśnie na Śląsku Armia Czerwona, wypędzając hitlerowców, dopuściła się mordów i gwałtów nie tylko na okupantach. Poddani stalinowskiej indoktrynacji, rosyjscy żołnierze często widzieli w Ślązakach Niemców albo niemieckich kolaborantów. Dlatego przez wielu postrzegani są jak kolejni okupanci i prześladowcy.

Jednak niejedno zdaje się świadczyć o tym, że potrafimy się już wznieść ponad to uzasadnione historycznie poczucie krzywdy. - Trzeba radykalnie zmienić stosunek do Rosjan, co ostatecznie uświadomiła nam tragedia smoleńska - mówi wybitny reżyser i poseł Platformy Kazimierz Kutz.
- Chętnie zapalę 9 maja znicz na grobie rosyjskich żołnierzy - deklaruje Jerzy Wartak, legenda śląskiej Solidarności. Na apel lubelskiego hierarchy odpowiedzieli też już internauci, tworząc stronę www.9maja.pl Poparli ich m.in. Andrzej Wajda i Adam Jerzy Rottfeld, były szef MSZ.

Groby żołnierzy Armii Czerwonej na Jurze i w Zagłębiu otoczone są opieką i szacunkiem już od lat. Ale i śląskie miasta potrafią oddać im cześć. Piotr Koj, prezydent Bytomia i członek Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, przypomina, że wraz z tragicznie zmarłym pod Smoleńskiem szefem tej organizacji Andrzejem Przewoźnikiem planował postawienie w Bytomiu na grobie Rosjan wczesnochrześcijańskiego krzyża. Takiego, jaki od lat stoi na cmentarzu rosyjskim w Gliwicach.

Nawet Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, oceniający poczynania Rosjan na naszej ziemi szczególnie krytycznie,mówi, że czas spojrzeć na Rosjan jak na ludzi, a nie jak na wrogów.

Internauci, którzy założyli stronę 9maja.pl namawiają Polaków do zapalenia zniczy na grobach radzieckich żołnierzy. Byłby to gest wdzięczności wobec Rosjan za ich pomoc po śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i towarzyszącej mu 95-osobowej delegacji. Z podobną inicjatywą - uporządkowania żołnierskich mogił poległych w czasie wojny Rosjan - wystąpił też metropolita lubelski, arcybiskup Józef Życiński.
Młodzież wzywa w internecie do upamiętnienia ok. 600 tysięcy żołnierzy, którzy - idąc na Berlin zginęli na naszych ziemiach. Takich ofiar jest w regionie wiele, na przykład w Gliwicach na cmentarzu leży ich ok. 2,5 tysiąca, a Bielsku-Białej ponad 10 tysięcy.

- Nie mamy złudzeń. To początek procesu, który wymaga czasu. Jesteśmy świadomi, że akcja może się spotkać z zarzutami gloryfikacji zbrodniczego systemu. Trudno o większe nieporozumienie. Zapalając znicze, nie zamierzamy usprawiedliwiać działań Armii Czerwonej i NKWD na terenie Polski, a jedynie wspomnieć, że w tej strasznej wojnie zginęli obok Polaków, Żydów... - piszą internauci.

- Trudna przeszłość i skomplikowane relacje nie zwalniają od pamiętania o wszystkich ofiarach wojny: polskich, rosyjskich, niemieckich - stwierdza prezydent Bytomia, Piotr Koj, działacz Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Zdaniem ekspertów, katastrofa pod Smoleńskiem może mieć wpływ na zmianę polsko-rosyjskich relacji.
- Ale chęci muszą być obustronne i oddolne, szczere, a nie propagandowe - przekonuje gliwiczanin, poseł PO Andrzej Gałażewski z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. O propagandzie nie chcą jednak słyszeć mieszkańcy naszego regionu, którzy pamiętają o zabitych żołnierzach nie od dziś.

- O pojednaniu mówimy od wielu lat i nie są to puste słowa. Nieprzerwanie, od ponad dziesięciu lat współpracujemy z konsulem generalnym Federacji Rosyjskiej, który pomaga nam opiekować się mogiłami rozsianymi po całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - wyjaśnia Maciej Świderski, przewodniczący Komisji Ochrony Cmentarzy Wojennych i Fortyfikacji PTTK w Zawierciu, i dodaje: - Groby radzieckich żołnierzy traktowane są z niezwykłym szacunkiem. W okresie turystycznym, odwiedzający Jurę zawsze zapalą na nich znicze i chwilę się pomodlą. To dziś ważne.

W Częstochowie o upamiętnieniu 9 maja też nie trzeba przypominać. Na cmentarzu Kule znajduje się kwatera żołnierzy radzieckich. Są tam 84 mogiły zbiorowe i 222 indywidualne. Jacek Kasprzyk, doradca zarządu ISD Huty Częstochowa, obiecuje, że znicze na mogile żołnierzy radzieckich zapłoną, bez względu na to, czy jest to jakaś akcja, czy nie.

- Chociaż dobrze się stało, że to ponad politykami zrodziła się taka inicjatywa - mówi Kasprzyk i dodaje: - Znicze na mogiłach żołnierzy radzieckich zawsze zapalam 1 listopada. To byli żołnierze, w większości bardzo młodzi, walczyli z hitlerowskimi Niemcami, ginęli na naszej ziemi i należy im się szacunek. Jeśli chcemy, aby dbano o nasze groby w innych krajach, to my też musimy dbać - dodaje.
Rosyjskie cmentarze na ziemiach polskich powstawały w latach 1945-1958. Wiele lat zajęła specjalistom ekshumacja ciał. Nekropolie są utrzymywane na koszt Skarbu Państwa. Wojewoda śląski rocznie na remonty mogił wydaje ok. 500 tysięcy zł. Jeden z największych cmentarzy znajduje się w Bielsku-Białej. Pierwotnie Rosjanie, którzy zginęli w walkach z niemieckimi oddziałami na Podbeskidziu i Górnym Śląsku, byli pochowani (28 oficerów i ponad 10 tysięcy podoficerów) na placu św. Mikołaja, naprzeciwko bielskiej katedry. Jednak w 1968 roku cmentarz przeniesiono na ul. Lwowską, gdzie postawiono około 300 kamiennych nagrobków, stworzono 21 zbiorowych mogił oraz wzniesiono Pomnik Bohaterów Armii Czerwonej.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem pojawiają się trzy razy w roku: w dniu wyzwolenia Bielska-Białej (11 lutego), 9 maja i 1 listopada. Składają je głównie oficjalne delegacje miasta i nieliczni mieszkańcy. - Dobrze, że ktoś pamięta o tym miejscu - mówi Katarzyna Kantyka, bielszczanka.

Historyk z Uniwersytetu Śląskiego, profesor Zygmunt Woźniczka, dopowiada, żeby pamiętać, iż rosyjscy żołnierze też byli ofiarami totalitarnego systemu. - Równie złe jest pielęgnowania mitu żołnierza-oswobodziciela, jak i przyrównywanie zbrodni katyńskiej do systemu zagłady stworzonego przez hitlerowców - ocenia historyk. Dodaje, że wojskom radzieckim teren Śląska był przedstawiany jako teren III Rzeszy.

- Przeżyłem na własnej skórze wyzwalanie Śląska przez Armię Czerwoną i muszę przyznać, że do dawnej granicy polsko-niemieckiej zachowywali się nienagannie - mówi Kazimierz Kutz, reżyser i poseł PO, przekonany, że powinniśmy zmienić swój stosunek do Rosjan. - Byłem wtedy małym chłopcem i ciekawość zagnała mnie do szpitala w Szopienicach, gdzie zobaczyłem też martwych rosyjskich żołnierzy pochowanych potem w zbiorowej mogile. Przyszedł czas, by zapalić im świeczkę - mówi Kutz.
Współpraca: zm, jak, jd

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcemy pojednania nad grobami Rosjan - Dziennik Zachodni