Ważne
  Matematyka na maturze. To już dzisiaj

  Matematyka na maturze. To już dzisiaj

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Matematyka, możesz na nią liczyć - zapewnia w spocie reklamowym znakomita tyczkarka Monika Pyrek. Centralna Komisja Egzaminacyjna przeznaczyła na kampanię promocji matematyki 20 mln zł. Dziś okaże się, jaki odniosła skutek i ta akcja, i programy unijne, za które organizowano dodatkowe lekcje matematyki w szkołach.
  Po 20-letniej przerwie maturzyści znów zasiądą do obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Z 44 658 zdających, na poziom rozszerzony z matematyki zdecydowało się 5 680 osób, czyli ok. 13 proc.

  - Jest tak, jak w latach poprzednich: trudniejszy poziom wybiera zbliżony odsetek młodych ludzi - tłumaczy Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

  Maturzyści, którzy nie wiążą swojej przyszłości z matematyką, nie kryją zdenerwowania.

  - Ta decyzja ministerstwa wcale mnie nie uszczęśliwiła. Dla mnie to jeden z najtrudniejszych przedmiotów do zdania. Musiałem brać dodatkowe lekcje i korepetycje - żali się Jakub Chycki, maturzysta z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.

  Chce studiować na międzywydziałowych indywidualnych studiach humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim.

  Dobrze zdana matematyka jest jednak przepustką na studia, niezależnie od wybranego kierunku. Na studiach technicznych będzie decydowała o przyjęciu, a w przypadku kierunków humanistycznych jej znaczenie określi wydziałowa komisja rekrutacyjna.

  - U nas zmiany będą polegały na przyznawaniu wagi poszczególnym przedmiotom maturalnym, tym obowiązkowym i dodatkowym, wybranym przez maturzystę. Obowiązkowe przedmioty na maturze na poziomie podstawowym - takie jak język polski, matematyka, do wyboru język obcy - będą miały swoją wagę określoną w procentach. Do tego mogą być brane pod uwagę przedmioty dodatkowe na różnych poziomach. Wydziały, w zależności od dyscypliny naukowej, będą wyżej oceniać przedmiot zgodny z ich kierunkiem naukowo-dydaktycznym - mówi Magdalena Ochwat, rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego.

  O przyjęciu na uczelnię będzie decydował nowy wzór matematyczny, który ma być bardziej czytelny niż dotąd. Każdy wydział sporządzi też trzy listy rankingowe: osób ze starą maturą, tą po reformie oraz tegoroczną.

  - To konieczne, bo zasady maturalne zmieniają się niemal każdego roku. Musimy jakoś to ogarnąć, żeby sprawiedliwie uwzględnić wszystkie kryteria i znaleźć złoty środek w tej różnorodnej wielości - dodaje Ochwat.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama