W Zawierciu nie chcą kopalni rud cynki i ołowiu

  W Zawierciu nie chcą kopalni rud cynki i ołowiu

  Monika Ziółkowska-Wnuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zawierciańscy radni po raz kolejny stanowczo zaprotestowali przeciwko ewentualnemu wydobyciu rud cynku i ołowiu na terenie gminy i co za tym idzie budowie kopalni.
  Na ostatniej sesji podjęli uchwałę, w której sprzeciwiają się prowadzeniu na terenie gminy jakichkolwiek działań z tym związanych. Temat wywołało pismo z Ministerstwa Środowiska, w którym urzędnicy proszą gminę o zaopiniowanie wniosku kanadyjskiej spółki Rathdowney Polska w sprawie udzielenia im koncesji na prowadzenie odwiertów w Zawierciu.

  - Wiedząc, jakie mogą być konsekwencje wydobycia tych rud, po raz kolejny sprzeciwiamy się budowie kopalni - mówi Marek Kozieł, przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu. - Kiedy przed dwoma laty w tej sprawie zwrócił się do nas zakład z Bukowna, postanowiliśmy dokładnie zapoznać się z opracowaniami, które wyjaśniły nam, jaki skutek dla środowiska będą miały odwierty. W żadnym z nich nie było mowy o tym, że wydobycie nie będzie miało negatywnego wpływu na wody gruntowe i środowisko. Stąd taka, a nie inna decyzja - dodaje.

  Radny Andrzej Stróżecki podkreśla, że wydobycie złóż spowoduje poważny problem z 70 proc. ujęć wodnych w gminie. Według niego, po wodę pitną trzeba będzie sięgać dużo głębiej niż dotychczas i spowoduje to nie tylko wzrost kosztów ale także wyschnięcie niektórych ujęć. Ponadto jego zdaniem, ich opinia nie do końca zabezpiecza gminę przed ewentualnym wydobyciem.

  - Ostatnie zdanie w przysłanym wniosku informuje, że nasza opinia nie ma charakteru wiążącego, a co za tym idzie, że nawet jeśli my się sprzeciwimy, to ministerstwo i tak może udzielić firmie koncesji. Udzielenie koncesji jest równoznaczne z tym, że firma w poszukiwaniu złóż rozpocznie odwierty - zaznacza Stróżecki.

  Jako pierwszy o budowę kopalni zaczął ubiegać się Zakład Górniczo-Hutniczy Bolesław w Bukownie. Wtedy też do rąk radnych trafił wniosek o zmianę studium zagospodarowania przestrzennego miasta, umożliwiającą wybudowanie w mieście kopalni. Radni zahamowali jednak inwestycję. Od tego czasu zainteresowany inwestycją ZGH Bolesław przestał zabiegać o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego miasta.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama