Leszek Piechota kandydatem PO na senatora w okręgu...

  Leszek Piechota kandydatem PO na senatora w okręgu katowickim

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wiceprezydent Katowic Leszek Piechota będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na senatora w okręgu katowickim. Taką decyzję podjęły w środę regionalne władze partii.
  Rozważano trzy kandydatury: Leszka Piechoty, wicewojewody śląskiego Adama Matusiewicza i Aleksandry Gajewskiej - radnej sejmiku wojewódzkiego. Wcześniej w gronie potencjalnych kandydatów PO był też Zygmunt Łukaszczyk, który jednak zrezygnował z ubiegania się o fotel senatora, na rzecz obecnie zajmowanego stanowiska wojewody śląskiego.
  PO i PiS nie będą rywalizować. Lewica też odpuszcza, ale PSL powalczy
  Piechota twierdzi, że do startu w wyborach sam się nie zgłaszał, a był przekonywany.
  - To miejsce po Krystynie Bochenek - wybitnej parlamentarzystce, trudno zastąpić taką osobę, to duże wyzwanie dla każdego kandydata - mówi.
  - Przekonano mnie jednak, że nie mam zastępować pani senator, a wykonywać przyszłe obowiązki tak dobrze, jak robiłem to dotychczas jako samorządowiec (radny w dwóch kadencjach, w drugiej został wiceprezydentem - przyp. red.).

  Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się 20 czerwca w Katowicach, Krośnie oraz Płocku. Do obsadzenia są trzy mandaty po senatorach, którzy zginęli 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Chodzi o Krystynę Bochenek z PO, Stanisława Zająca z PiS oraz Janinę Fetlińską z PiS.
  PO i PiS uzgodniły, że w wyborach nie będą rywalizowały, to znaczy wystawią kandydatów tylko w tych okręgach, w których straciły swoich senatorów.

  - Umowa jest wiążąca pod warunkiem, że Platforma jej nie złamie - deklaruje Maria Nowak, prezes zarządu okręgowego PiS. PiS ma w zapasie dwóch kandydatów: Henryka Śliwińskiego, który startował w okręgu katowickim w wyborach do Senatu w 2007 r., i Bożenę Borys-Szopę, obecnie minister w Kancelarii Prezydenta.

  Z wyborów w okręgu katowickim wycofała się też lewica, która chciała wystawić Artura Stojko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To nie dziwi, bo pomysł, aby w wyborach uzupełniających do Senatu kandydatów wystawiły tylko te partie, które pod Smoleńskiem straciły swoich senatorów, zaproponował jeszcze w kwietniu właśnie lider SLD - Grzegorz Napieralski.

  - Zdążyliśmy zarejestrować komitet, ale kandydata nie wystawiamy - powiedział jeszcze we wtorek Zbyszek Zaborowski, szef śląskiej lewicy.

  Za to wyborów w okręgu nie odpuszcza Polskie Stronnictwo Ludowe. We wtorek władze partii w regionie zdecydowały o wystawieniu swojego kandydata - Adama Stacha, obecnie wicemarszałka województwa śląskiego. Czas na zgłaszanie kandydatów, którzy wystartują w trzech okręgach, jest do 11 maja. Do wtorku PKW przyjęła zawiadomienia o utworzeniu 12 komitetów wyborczych.


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Opamietajcie się władze PO

   sceptyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 44

   Śmieszne - desygnować takiego sk..... syna jako następcę śp. Krystyny Bochenek?!!!
   "Przekonano mnie jednak, że nie mam zastępować pani senator, a wykonywać przyszłe obowiązki tak dobrze, jak...rozwiń całość

   Śmieszne - desygnować takiego sk..... syna jako następcę śp. Krystyny Bochenek?!!!
   "Przekonano mnie jednak, że nie mam zastępować pani senator, a wykonywać przyszłe obowiązki tak dobrze, jak robiłem" popytajcie wśród ludzi z którymi pracował na kopalni i w urzędzie górniczym jakim człowiekiem jest Piechota. Zreszta spójrzcie na jego fizjonomię...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W prawo zwrot!

   prawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 41

   Piechota to najlepszy kandydat, doświadczony samorządowiec, liberał gospodarczy. Będzie stopował socjalistyczne zapędy w Senacie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama