Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk ma pomysł, jak oczarować Chińczyków podczas EXPO

Justyna Przybytek
Energetyczny parkiet można oglądać w SCC
Energetyczny parkiet można oglądać w SCC Fot. Lucyna Nenow
Holenderski parkiet i pozytywna energia - to śląski patent, który ma podbić serca Chińczyków podczas Światowej Wystawy EXPO w Szanghaju.

Nasze województwo będzie się prezentować w Polskim Pawilonie od 19 do 23 maja, w trakcie trwania Dni Śląskich na EXPO.

Główną atrakcją będzie energetyczny parkiet (sustainable dancefloor), czy raczej odnawialny parkiet, który wykorzystuje energię wytwarzaną przez tańczących i przerabia ją w energię elektryczną. Ilość uzyskanej energii w dżulach pokazuje miernik. Jeśli tańczący się nie oszczędzają, energii starczy na rozświetlenie parkietu. Urządzenie (kwadrat o boku 4,5 metra) Urząd Marszałkowski wypożyczył z Holandii.

- Kiedy tworzyliśmy scenariusz atrakcji, szukaliśmy czegoś, co dobrze nawiąże do naszego hasła Śląskie. Pozytywna energia - mówi Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego. - Chodziło o coś oryginalnego i nowoczesnego. O energetycznym parkiecie możemy powiedzieć, że jest namacalnym dowodem na istnienie pozytywnej energii - dodaje marszałek.

Przekonywać, że w regionie dobrej energii nie brakuje, będą na parkiecie tancerze Teatru Rozrywki oraz Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, którzy spróbują nauczyć odwiedzających EXPO m.in. pląsać w rytm trojaka i poloneza.

Zanim jednak energetyczny parkiet poleci do Szanghaju, można go oglądać w Katowicach. Do niedzieli będzie wystawiony w Silesia City Center na tzw. placu tropikalnym. W piątek i w niedzielę o godz. 16 odbędą się tu próby artystów z zespołu Śląsk, a w sobotę o godz. 13 tancerzy z Teatru Rozrywki. Obie ekipy będą namawiały gości SCC do wspólnej zabawy.
Delegacja województwa śląskiego do Szanghaju wylatuje 17 maja. Na wystawie EXPO będzie liczyła ponad 100 osób, w tym 45 artystów z zespołu Śląsk, 21 osób z Teatru Rozrywki, 18 z Urzędu Marszałkowskiego i 14 przedstawicieli firm (m.in. Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiego Koksu, Koksowni Przyjaźń, Spółki Energetycznej Jastrzębie czy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach). Koszt wyjazdu to ponad 1,1 mln zł, z czego 200 tys. zł to dotacja z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Do delegacji dołączy także profesor Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, która w Pawilonie Polskim będzie udzielała bezpłatnych lekcji języka polskiego.

Marszałek ma zamiar wypromować nasz region na EXPO i żeby tych planów nie pokrzyżowały przesądy, zdecydował nawet o zmianie logo województwa ( tworzą je cztery fale).

- W chińskiej kulturze - 4 - oznacza śmierć. W hotelach nie ma czasem czwartego piętra - mówi Tomasz Stemplewski, dyrektor wydziału promocji i współpracy międzynarodowej w Urzędzie Marszałkowskim.
I tak z czterech zrobiło się osiem fal, a dla Chińczyków liczba 8 znaczy dobrobyt i powodzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera