Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na Szlaku Zabytków Techniki

Bartłomiej Wnuk
Porcelany Śląskiej nie można zwiedzać, więc z listy spadnie
Porcelany Śląskiej nie można zwiedzać, więc z listy spadnie Fot. Marzena Bugała
W ostatnim kwartale tego roku Szlak Zabytków Techniki czeka prawdziwa rewolucja. Znajdujące się na nim obiekty zostaną podzielone na - gwiazdy techniki i niecodzienne wrażenia.

Ponadto, do ponad 30 budowli przemysłowych już włączonych do szlaku dołączą kolejne. W kolejce czeka 25 kandydatów.

Na razie szlak zwiedzają przede wszystkim grupy dzieci i młodzieży

- 12 czerwca tego roku odbędzie się pierwsze w historii święto szlaku - Industriada, które będzie najważniejszym elementem kampanii promującej Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim. Do udziału w niej zastały zaproszone obiekty, które dzisiaj nie znajdują się na szlaku - informuje Adam Hajduga, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i dodaje, że jedna z najciekawszych imprez w ramach Industriady odbędzie się w bytomskiej Elektrociepłowni Szombierki, która nie znalazła się dotąd na szlaku. Na organizację imprezy Elektrociepłownia dostała z budżetu województwa niemal 40 tys. zł dofinansowania.

- Stale aspirujemy do wpisania na Szlak i aktywnie do tego dążymy, organizując różnego rodzaju imprezy, jak na przykład planowaną na przyszły weekend Elektronoc, podczas której będzie można zwiedzić Elektrociepłownię z przewodnikiem - mówi Ewa Petrymusz z Elektrociepłowni Szombierki.

Zdaniem Hajdugi, bytomska Elektrociepłownia jest jednym z najbardziej liczących się kandydatów do włączenia do Szlaku Zabytków Techniki. - Obok niej postawiłbym takie obiekty jak Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej i Huta Szkła w Zawierciu - wylicza Adam Hajduga, zastrzegając, że wszelkie decyzje zapadną najwcześniej we wrześniu. Nie jest przesądzone, że obiekty, które pojawią się w tym roku na Szlaku Zabytków Techniki, zostaną sklasyfikowane jako niecodzienne wrażenia, podczas gdy miejsca, które już na nim funkcjonują, zostaną nazwane mianem gwiazd techniki.

- Celem kategoryzacji nie jest oddzielenie obiektów już działających w ramach szlaku od tych, które do niego dołączą w ostatnim kwartale tego roku, a wyróżnienie obiektów, które generują ruch turystyczny na szlaku od tych, które cieszą się znacznie mniejszym powodzeniem wśród zwiedzających. Tym samym, turyści odwiedzający najbardziej atrakcyjne miejsca, będą kierowani do innych, ale mniej popularnych - wyjaśnia Hajduga.
To nie koniec zmian, które w tym roku czekają Szlak Zabytków Techniki w tym roku. Najprawdopodobniej zostanie z niego wykluczona fabryka porcelany Porcelana Śląska, ponieważ po tym, jak fabryka zmieniła właściciela, zwiedzanie obiektu stało się niemożliwe.

Szlak Zabytków Techniki to tematyczny, samochodowy szlak turystyczny o zasięgu regionalnym, obejmujący obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. Obecnie tworzy go ponad 30 obiektów związanych z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Docelowo ma on się stać najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w kraju.

Czy turyści chcą zwiedzać obiekty przemysłowe?
- Wśród grup zorganizowanych zwiedzających obiekty na Szlaku Zabytków Techniki przeważają te złożone z dzieci i młodzieży- przyznaje Piotr Harwig, właściciel jednego ze śląskich biur podróży. - Indywidualni turyści także chętnie odwiedzają miejsca związane z naszym dziedzictwem przemysłowym, ale raczej w towarzystwie zaproszonych gości. W górach pewnie wzięliby ich na wycieczkę, nad morzem na plażę, a na Śląsku zjeżdżają z nimi pod ziemię - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewolucja na Szlaku Zabytków Techniki - Dziennik Zachodni