Starosta raciborski przejął autobusy

  Starosta raciborski przejął autobusy

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Starostwo przejęło raciborski PKS od Skarbu Państwa. W resorcie podpisano właśnie umowę nieodpłatnego przeniesienia na powiat udziałów majątku wartego 2,2 mln złotych.
  Miejscowy PKS jako jeden z nielicznych w województwie znajduje się w dobrej kondycji finansowej. Od czterech lat przynosi zyski i ciągle odnawia tabor - rocznie przynosi 100 tysięcy złotych zysku.

  - Nie chcieliśmy, żeby przedsiębiorstwo przejął jakiś prywaciarz i wszystko zepsuł - zaznacza starosta Adam Hajduk. - Nasz PKS funkcjonuje bardzo dobrze i nie będziemy niczego zmieniać. Nie chcemy od spółki ani grosza, ale też nie zamierzamy do niej dopłacać, bo i nie mamy z czego - zaznacza Hajduk.
  Ale mimo że firma jest na finansowym plusie, są problemy.

  - W marcu gwałtownie spadły przychody. Coraz mniej osób podróżuje autobusami. Młodzi robią zrzutkę i kupują stare auta sprowadzane z zagranicy. W pierwszych dniach maja sprzedaliśmy o 626 miesięcznych biletów szkolnych mniej niż przed miesiącem, a w kwietniu sprzedaliśmy ich o 160 mniej niż w marcu, a to oznacza spadek dochodów - mówi Kazimierz Kitliński, prezes PKS w Raciborzu.

  - Na szczęście mamy nowy tabor. Z końcem ubiegłego roku kupiliśmy kolejnych dziesięć autobusów. Są bardzo oszczędne. Dzięki temu, że nasze pojazdy nie palą 28 litrów na 100 kilometrów, tylko 14 do 17, w ubiegłym roku zaoszczędziliśmy pół miliona złotych - mówi.

  Zapowiada jednak, że także raciborskie przedsiębiorstwo będzie musiało szukać oszczędności. Z rozkładu jazdy wypadł między innymi jedyny kurs do Katowic. Mieszkańcy nie są z tego zadowoleni.
  - Z początkiem maja zlikwidowano wiele kursów. W soboty nie mam teraz możliwości dojazdu do szkoły w Wodzisławiu - mówi Aneta, mieszkanka Raciborza.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama