Ośmiu kandydatów na dyrektora Muzeum Górnośląskiego

  Ośmiu kandydatów na dyrektora Muzeum Górnośląskiego

  Małgorzata Węgiel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dyrektorem chce być także Roland Dobosz, entomolog i pracownik MG
  1/3
  przejdź do galerii

  Dyrektorem chce być także Roland Dobosz, entomolog i pracownik MG ©Fot. Lucyna Nenow

  Choć napłynęło osiem zgłoszeń, zdaniem wielu, wymagania konkursowe były zaniżone, a konkurs został już zakulisowo rozstrzygnięty. Do Urzędu Marszałkowskiego listy w tej sprawie wysłali już związkowcy z muzeum i posłanka PiS Maria Nowak. Powodem były zbyt niskie wymagania stawiane aplikującym.
  Od kandydatów nie wymaga się doświadczenia w pracy w muzeum

  Przypomnijmy: o to stanowisko mógł ubiegać się każdy, kto jest magistrem historii, archeologii, etnografii, sztuki lub przyrody, przynajmniej przez trzy lata pracował na stanowisku kierowniczym i nie był karany. Oprócz tego kandydat powinien znać akty prawne, dotyczące instytucji kultury i odznaczać się dobrym zdrowiem.


  - Od dyrektora takiej placówki powinno się wymagać, żeby miał kilkuletnie doświadczenie w pracy w muzealnictwie. Poza tym, powinien posługiwać się językami obcymi. Niestety, zarząd województwa nie widzi takiej potrzeby - nie kryje oburzenia Waldemar Żyła, przedstawiciel związków zawodowych w MG.

  Maria Nowak idzie jeszcze dalej: - Czy prawdziwe są pogłoski krążące w środowisku muzealników, iż konkurs został już rozstrzygnięty, a wymagania napisano tak szeroko, by osoba, która ma go wygrać, mogła się ubiegać o to stanowisko, choć nigdy nie była związana zawodowo z muzealnictwem, nie ma wykształcenia kierunkowego, związanego z profilem muzeum ani nie włada językami obcymi? - pyta w liście posłanka. Zastanawia się także, jak komisja chce sprawdzać stan zdrowia kandydatów.

  - Chodzi o to, by nie zamykać drogi większej rzeszy kandydatów i wybrać najlepszego. Przypominam, że na decyzję o wyborze dyrektora będą mieli wpływ także przedstawiciele związków zawodowych muzeum - zapewnia Magdalena Kociołek z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama