Czy górniczy mundur

  Czy górniczy mundur prezydenta wróci na Śląsk?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W lutym tego roku prezydent Lech Kaczyński otrzymał od górniczej Solidarności specjalny górniczy mundur galowy. Niestety nie miał już okazji zaprezentować się w nim publicznie.
  Czy mundur wróci na Śląsk np. do sali konferencyjnej w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, której 14 maja zostanie nadane imię Lecha Kaczyńskiego? Nad wejściem zawiśnie napis "Sala im. Lecha Kaczyńskiego", a w środku na jednej ze ścian zostanie umieszczona tablica upamiętniająca tragicznie zmarłego prezydenta. Może to właściwe miejsce, by wyeksponować mundur?

  - Wszystko zależy od woli rodziny. Nie będziemy sami występować z taką inicjatywą - przekonuje Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności, jeden z inicjatorów obdarowania prezydenta mundurem.

  Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, zaczęła porządkować rzeczy po rodzicach. Te najbardziej osobiste zabierze z Pałacu Prezydenckiego, a inne mają trafić do archiwum Kancelarii Prezydenta. Wśród pamiątek znajduje się mundur z czarnej krepy, który dla Lecha Kaczyńskiego zamówili śląscy związkowcy.

  - Zamówiliśmy go już na początku kadencji Lecha Kaczyńskiego, a zdążyliśmy przekazać dopiero w lutym podczas jego, jak się okazało, ostatniej wizyty na Śląsku. Prezydent przyłożył sobie marynarkę do piersi, ale jej nie przymierzył. Chcieliśmy wręczyć mu podarunek z ceremoniałem podczas Barbórki, albo tradycyjnej karczmy. Odbyło się to jednak bez odpowiedniego rytuału, cichaczem - żali się Kolorz.
  Warto przypomnieć, że na Barbórkę prezydent nie dotarł z powodu przeziębienia.

  O przyznaniu byłemu prezydentowi stopnia honorowego generalnego dyrektora górniczego zdecydował minister gospodarki, do którego zgodnie z przepisami trafiają takie wnioski. W przypadku Lecha Kaczyńskiego decyzję wydał Waldemar Pawlak. Poprzedni ministrowie decydowali o przyznaniu tytułów "honorowych górników" m.in. byłej pierwszej damie Jolancie Kwaśniewskiej oraz byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie.

  W czasach PRL-u galowy mundur i dyrektorski stopień dostał nawet przywódca Kubańczyków Fidel Castro i ponoć ceni go sobie bardzo po dziś dzień.

  - W przypadku Kompanii Węglowej stopnie honorowych dyrektorów przyznawane są osobom szczególnie zasłużonym dla branży. Np. otrzymała je wraz z mundurem prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania - wyjaśnia Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii.

  Zdaniem Kolorza prezydent Lech Kaczyński był osobą bardzo zasłużoną dla górnictwa i dlatego jako związkowcy postanowili mu podziękować za wspieranie ich inicjatyw. Nie jest też tajemnicą, że lutowa wizyta Lecha Kaczyńskiego w Katowicach miała na celu potwierdzenie poparcia Solidarności dla tego kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich. Dziś już wiemy, że związkowcy poparli jego brata, ale o nadanie mu stopnia honorowego dyrektora jeszcze nie wystąpili.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do haderloka

   Jasko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 36

   Proponuje go oddac do slepu z tania odzieza albo do "ciucholandu",tam jego miejsce.Po naszymu loddac go haderlokowi ten sie bydzie cieszol.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POPAPRANSE

   POLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 33

   OPRAWCIE GO W RAMKE -CYMBALY

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama