Ważne
  Katowice: Stalexport nielegalnie pobierał opłaty za...

  Katowice: Stalexport nielegalnie pobierał opłaty za remontowaną autostradę

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Sąd utrzymał w poniedziałek w mocy karę w wysokości 1,3 mln zł dla spółki zarządzającej płatnym odcinkiem autostrady A4 Kraków-Katowice. Sąd uznał, że trzy lata temu firma powinna była obniżyć cenę za przejazd na czas dokuczliwych remontów.
  Spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) nie zgadza się z wyrokiem i zapowiada apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do sądu apelacyjnego. Firma przypomina jednocześnie, że dokuczliwe zwężenia na autostradzie to już przeszłość, a dzięki remontom ostatnich lat cały odcinek drogi ma nową nawierzchnię.

  O poniedziałkowej decyzji sądu poinformował w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który w kwietniu 2008 r. ukarał spółkę za to, że narzuciła konsumentom nieuczciwe ceny za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady A4. Spółka SAM odwołała się od tej decyzji.

  Dwa lata temu UOKiK uznał, że spółka SAM nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości standardu dla tego typu drogi. Trwające od stycznia do września 2007 r. remonty jezdni spowodowały wydłużenie czasu przejazdu, a także znaczne utrudnienia w ruchu.

  - W szczytowym momencie na blisko jednej trzeciej długości trasy pomiędzy punktami poboru opłat występował ruch dwukierunkowy na jednej jezdni, a czas przejazdu znacznie się wydłużył - przypomniała rzeczniczka UOKiK, Małgorzata Cieloch.

  Sąd podzielił w poniedziałek zdanie Urzędu, że opłata pobierana za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady powinna być proporcjonalnie obniżona i podtrzymał nałożoną na spółkę karę. Przedstawiciele SAM liczą, że sąd wyższej instancji zmieni to orzeczenie.

  - Ten wyrok nas nie satysfakcjonuje, przede wszystkim dlatego, że sąd zaklasyfikował SAM jako prywatnego usługodawcę, nie uwzględniając faktu, że spółka działa w oparciu o umowę z Ministerstwem Infrastruktury i prowadzi działania - m.in. remonty i pobór opłat - do których jest zobowiązana umową koncesyjną - powiedział reprezentujący spółkę SAM Rafał Czechowski.

  Przedstawiciele spółki podkreślają, że sąd (po zmianie składu orzekającego w tej sprawie) wydał wyrok, nie przyjmując argumentów spółki oraz rezygnując z rozpoznania opinii niektórych świadków, np. przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, firmy pełniącej funkcję niezależnego inżyniera czy prawników.

  SAM nie zgadza się z zarzutami o nadużywanie monopolistycznej pozycji, opartych na tym, że w okolicy nie ma innej autostrady. Przedstawiciele firmy argumentują, że kierowcy mieli i mają możliwość wyboru dróg alternatywnych. Spółka zarządzająca tłumaczy, że m.in. ze względu na warunki pogodowe oraz konieczność wykorzystania środków na remonty, nie było możliwości prowadzenia ich w innych terminach, kiedy natężenie ruchu byłoby mniejsze.

  W kwietniu 2008 r., gdy UOKiK ukarał SAM, przedstawiciele Urzędu przekonywali, że remonty na płatnym odcinku nie powinny pogarszać standardu jazdy, a jeśli tak się dzieje, to przejazd ma być tańszy. Szefowie spółki SAM mówili natomiast, że Urząd nie ma prawa wkraczać w uregulowania umowy koncesyjnej, zawartej między spółką a ministerstwem. Wysokość opłat za przejazd jest częścią tej umowy, a z przychodów finansowane jest bieżące utrzymanie drogi oraz jej modernizacja.

  Według spółki, nie ma prawnej możliwości obniżenia opłat za przejazd na czas remontów, bo oznaczałoby to naruszenie umowy koncesyjnej, zawartej z ministerstwem. Przedstawiciele SAM przekonywali, że nakładając na spółkę karę, UOKiK ukarał ją za wykonywanie poleceń innego państwowego urzędu - ministerstwa.

  Obecnie za przejazd całym 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami kierowcy płacą 16 zł. Średnio autostradą jeździ ponad 28 tys. samochodów na dobę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama