W Rybniku produkują nielegalnych magistrów?

  W Rybniku produkują nielegalnych magistrów?

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Resort edukacji ma wątpliwości, czy katowicka Akademia Ekonomiczna zgodnie z prawem od ośmiu lat kształci w Rybniku magistrów. 30 kwietnia ministerstwo wysłało pismo do rektora uczelni domagając się wyjaśnień, na jakiej podstawie prowadzi ona studia II stopnia poza macierzystym ośrodkiem.
  - Informację o prowadzeniu studiów II stopnia w Rybnickim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym znaleźliśmy na stronie internetowej Akademii Ekonomicznej. Zgodnie z prawem w zamiejscowych ośrodkach dydaktycznych nie można kształcić magistrów - informuje Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  W Akademii Ekonomicznej nie mają sobie natomiast nic do zarzucenia. - W Rybniku nie prowadzimy zamiejscowego ośrodka dydaktycznego, a jedynie mamy tam budynki, w których odbywają się zajęcia Akademii Ekonomicznej w Katowicach - mówi Marcin Baron, rzecznik AE. Tłumaczy, że to tak, jakby student siedzący w jednej z sal przy ul. Rudzkiej w Rybniku, tak naprawdę słuchał wykładu w Katowicach.

  - Państwowa Komisja Akredytacyjna nie ma żadnych zastrzeżeń do tego, że prowadzimy w Rybniku studia magisterskie - dodaje. W PKA to potwierdzają.

  - Komisja akredytacyjna nie miała wątpliwości, kiedy przyznawała akredytację Akademii Ekonomicznej. Na organizację studiów magisterskich w rybnickim kampusie pozwala zapis w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 28 marca 2007 roku, mówiący o tym, że oddział, którego siedziba znajduje się w tym samym obszarze metropolitalnym, może prowadzić u siebie studia drugiego stopnia. Z Katowic do Rybnika nie ma 50 kilometrów. Miasto mieści się w tym samym obszarze metropolitalnym. To tak jakby zajęcia odbywały się na innej ulicy w tym samym mieście - mówi Marek Rodzki, rzecznik Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

  Co ciekawe zupełnie inaczej widzi sprawę ministerstwo. - Zapis o obszarach metropolitalnych dotyczy wyłącznie studiów pierwszego stopnia. Organizowanie studiów magisterskich na tej podstawie jest naruszeniem prawa - mówi Bartosz Loba. - Nie chcemy jednak niczego przesądzać. Państwowa Komisja Akredytacyjna, po uprzednim wezwaniu AE do uporządkowania swojego statusu w 2007 roku wydała opinię pozytywną. Być może Akademia Ekonomiczna utworzyła w Rybniku osobny wydział, wówczas mogłaby kształcić magistrów - dodaje. Jednak tak nie jest. - W Rybniku nie ma osobnego wydziału - przyznaje Marcin Baron.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slazak

   sl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 31

   JAK PLULI NA AHE TO BYŁO DOBRZE TERAZ SAMI MAJĄ JAJA!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do "Kopernik"

   bezstronny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 30

   Pewnie sam jestes po takiej szkole warzywno-owocowej bo zachowanie wrecz jak burak, a do kopernika to Ci daleko...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejna szkolka warzywno owocowa

   Kopernik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 26

   Kolejna szkolka Warzywno Owocowa typu dyplom za czesne. Fabryka masowej chinskiej tandety z dyplomem. Pozdro

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama