Katowice: Dzień młodych filmowców

  Katowice: Dzień młodych filmowców

  BS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sobota 15 maja będzie należała do ludzi oświaty, uczniów i filmowców. W katowickim Kinoteatrze Rialto odbędzie się uroczysta gala, zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła.
  Impreza podsumowuje konkurs na najlepszą kampanię społeczną z wykorzystaniem filmu lub reportażu zorganizowanego w ramach dwóch projektów dla młodych filmowców: Społeczeństwo Obywatelskie w Obiektywie i Społeczeństwo Obywatelskie w Oku Kamery. W obu projektach udział wzięło łącznie 31 szkół z różnych części kraju.

  Finałowa gala odbędzie się pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jako impreza towarzysząca 13.
  Edycji Festiwalu Filmów Kultowych. W programie m.in. pokazy reklam społecznych, filmu dokumentalnego, prezentacje nominowanych, zrealizowanych w projekcie reportaży, wybór i nagrodzenie najlepszych z nich. Specjalnie powołane jury przyzna nagrody o łącznej wartości 10 tys. zł. Przewidziano także omówienie obu projektów. Gala organizowana w godz. 11.-18.30 będzie otwarta dla wszystkich.

  Wydarzenie to wieńczy wielomiesięczną, twórczą pracę młodych ludzi z całej Polski - w obu projektach udział wzięło łącznie 31 szkół z różnych części kraju. W realizacji projektów położono szczególny nacisk na elementy sztuki filmowej jako narzędzia nowoczesnej komunikacji i oddziaływania społecznego. 

  Głównym zadaniem szkół było zaplanowanie i przeprowadzenie w swoim środowisku lokalnym kampanii społecznej na wybrany przez młodzież i opiekunów temat oraz jej promocja, reklama i zrealizowanie filmu lub reportażu wspierającego całe przedsięwzięcie. Młodzież przeszła szkolenie filmowe na wyspie Wolin, gdzie pod czujnym okiem profesjonalnych trenerów sprawdzała swoje możliwości, realizując pierwsze prace. Warsztaty 
o tematyce praw człowieka przeprowadzili także doświadczeni trenerzy z Amnesty International. W ramach projektów młodzież przeszła również 3 kursy e-learningowe na temat społeczeństwa obywatelskiego, kampanii społecznych i pracy młodego reportera.

  - Tematyka zorganizowanych przez młodzież kampanii okazała się bardzo zróżnicowana: od dietetyki, poprzez ekologię, krwiodawstwo czy bezpieczeństwo, na cyberprzemocy i dyskryminacji kończąc - mówi Adam Tylkowski ze Stowarzyszenia Przyjazna Szkoła. - Same projekty spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, nauczycieli, ale także społeczności lokalnych, czyniąc szkoły ośrodkami społecznej aktywności.

  Efekt w postaci kilkudziesięciu reportaży i filmów jest udostępniony w internecie, udowadniając, że młodzi ludzie nie tylko dostrzegają w swoim otoczeniu poważne problemy, ale także mogą i potrafią zmieniać rzeczywistość na lepszą, wykorzystując do tego nowoczesne technologie.

  - Wiele doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji projektów z pewnością zaprocentuje w przyszłości, zaś najzdolniejsi, najbardziej ambitni młodzi ludzie, w których udało się obudzić nowe bądź uśpione dotąd pasje, pójdą drogą filmową, reporterską czy też społecznikowską - mówi Adam Tylkowski.

  Po 15 maja relacja z gali oraz zwycięskie filmy będą udostępnione na stronie: www.ps.org.pl. Projekt Społeczeństwo Obywatelskie w Obiektywie był współfinansowany z Funduszy Norweskich, a Społeczeństwo Obywatelskie w Oku Kamery - z Funduszu Inicjatyw Społecznych.

  Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła jest największą organizacją pozarządową w sektorze edukacji w Polsce. Zajmuje się budową i rozwojem społeczeństwa obywatelskiego i wspieraniem edukacji. Organizacja pomaga szkołom pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej, uczy, jak pisać projekty, jak pozyskiwać partnerów do współpracy i jak tworzyć koalicje lokalne, a także jak wykorzystywać nowoczesne metody i narzędzia w edukacji dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki filmowej i e-learningów. Szkoły, które dołączyły do Stowarzyszenia, biorą udział w ogólnopolskich i regionalnych projektach edukacyjnych oraz obywatelskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama