Powstaje całkiem nowe centrum Gliwic

  Powstaje całkiem nowe centrum Gliwic

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miasto Gliwice i Grupa PKP przygotowują się do wspólnej rewitalizacji terenów wokół dworca kolejowego, na których ma powstać nowoczesne Centrum Przesiadkowe. Polskie Koleje Państwowe S.A. , PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Miasta w Gliwicach podpisały porozumienie dotyczące stworzenia koncepcji zagospodarowania tego obszaru.
  - W samym centrum Gliwic ma powstać nowoczesny węzeł komunikacyjny. Aby było to możliwe, konieczne jest przygotowanie planu, według którego zagospodarowane zostaną liczące ok. 4 ha tereny wokół dworca kolejowego - należące do PKP - poinformował Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. Grupa PKP i Miasto Gliwice podpisały dziś porozumienie, w myśl którego koncepcję tego zagospodarowania przygotuje zewnętrzna firma, wyłoniona przez Miasto zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych, w ścisłej współpracy z PKP.


  Przygotowana koncepcja wytyczy kierunki dalszego wykorzystania terenów wokół dworca. Oprócz budowy węzła przesiadkowego, wraz z rozbudową układu drogowego, możliwe jest także przeznaczenie części tego obszaru na działalność komercyjną.

  Istotnym elementem "Nowego Centrum Gliwic" będzie także modernizacja przebiegającej tamtędy linii E-30 polegająca na remoncie zarówno torów, jak i peronów. Tym z kolei ma zająć się spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

  - Podpisane dziś porozumienie to pierwszy etap do stworzenia nowoczesnego, dobrze skomunikowanego centrum Gliwic" - powiedział Andrzej Wach - Prezes Zarządu PKP SA. - "Wspólnie z Władzami Miasta przygotowujemy się do przedsięwzięcia, dzięki któremu dworzec oraz tereny wokół niego zmienią swoje oblicze, staną się bardziej atrakcyjne zarówno dla przyjeżdżających do Gliwic pasażerów i mieszkańców miasta, jak i tych, którzy zechcą prowadzić tu działalność komercyjną."

  - Miasto Gliwice wiąże duże nadzieje z rozpoczęciem współpracy z PKP S.A. Podpisanie porozumienia otwiera drogę do wykreowania ważnego fragmentu śródmieścia, to znaczy terenów wokół dworca kolejowego, na "Nowe Centrum" naszego miasta. Wyrażamy również duże zadowolenie z faktu, że PKP S.A. planuje przeprowadzenie gruntownego remontu budynku dworca, który powinien być sercem Centralnego Węzła Przesiadkowego" - komentuje Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama