RAŚ chce ratować śląskie zabytki

  RAŚ chce ratować śląskie zabytki

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ponad 500 podpisów zebrano już w Rybniku pod petycją do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie ratowania śląskich zabytków.
  Pomysłodawcą akcji jest Ruch Autonomii Śląska, który domaga się utworzenia specjalnego funduszu na ochronę takich zabytków jak rybnicka kopalnia Ignacy czy elektrociepłownia Szombierki.
  W ciągu ostatnich 4 lat, na śląskie zabytki resort kultury dał 10 mln zł
  - Chcemy powołania Funduszu Ochrony Zabytków Przemysłowych, zasilanego z budżetu państwa. Jego zadaniem powinno być wspieranie działań na rzecz odnowy takich zabytków na Śląsku, które w ostatnich latach ulegały degradacji - mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.
  Podpisy zbierane są także w innych dużych miastach Śląska, m.in. w Chorzowie, Katowicach i Bytomiu. Stowarzyszenie poprosiło o wsparcie także rybniczan, mieszkańców Wodzisławia Śląskiego i Żor.

  - Akcja spotyka się z ogromną sympatią - mówi Marcin Bartosz, który zbiera podpisy w Rybniku.
  Pomysł RAŚ zakłada, że fundusz zajmie się tymi zabytkami, które miały mniej szczęścia niż np. kopalnia Guido w Zabrzu i nie znalazły się na Szlaku Zabytków Techniki.

  - Te, które są na liście, mają się czym pochwalić, a wieże ciśnień, które są na przykład w Zabrzu, Świętochłowicach czy Rybniku popadają w ruinę. One nie są objęte żadną pomocą finansową, bo gmin, na terenie których się znajdują, na to nie stać. Tak jest także z elektrociepłownią Szombierki, która wymaga potężnych nakładów finansowych. Wiele podobnych obiektów nie zostało dotychczas zrównanych z ziemią tylko dlatego, że pod swoje skrzydła wzięły je grupy pasjonatów, przeważnie byłych pracowników tych zakładów - podkreśla Gorzelik.

  Dla większości takich stowarzyszeń powołanie funduszu jest szczytem marzeń.
  - Każdy grosz jest na wagę złota. Utrzymujemy się tylko dzięki drobnym dotacjom, albo wynajmowaniu pomieszczeń. Każdą zarobioną złotówkę przeznaczamy na remonty, choćby wymianę jednego okna - twierdzi Alojzy Szwachuła, szef Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku Niewiadomiu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zabytki Śląska

   alois (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   moim zdaniem należy najpierw przyjżeć się tym co rządzom ślaskimi miastami czy to są ludzie przychylni naszej krainie,albo przyjechali tu żeby lepiej żyć, apotem zając sie tym co zdążono już...rozwiń całość

   moim zdaniem należy najpierw przyjżeć się tym co rządzom ślaskimi miastami czy to są ludzie przychylni naszej krainie,albo przyjechali tu żeby lepiej żyć, apotem zając sie tym co zdążono już zaniedbac. Popieram akcje ratowania zabytkówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAŚ jest niezmordowany.

   Jogo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Tym ludziom ciągle się chce i za to ich cenię.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ratusz w Hajdukach!

   Penny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Wiem, że lista zabytków będzie gigantyczna, nie mniej ratujcie Ratusz w Hajdukach Wielkich!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co zrobili dla sprawy śląscy politycy w Warszawie?

   kae (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Byłem na zwiedzaniu kopalni Ignacy i wprost nie mogłem uwierzyć w to co słyszałem od przewodnika. Jak takie perełki mogą być ignorowane, jak, gdyby nie pasjonaci, o których wspomniano w artykule,...rozwiń całość

   Byłem na zwiedzaniu kopalni Ignacy i wprost nie mogłem uwierzyć w to co słyszałem od przewodnika. Jak takie perełki mogą być ignorowane, jak, gdyby nie pasjonaci, o których wspomniano w artykule, popadłyby w kompletną ruinę i degradację. Zastanawia mnie tylko co przez czas trwania kadencji zrobili dla takich a nie innych kwestii śląscy politycy, którzy z hasłem "walki o Śląsk" startowali z ogólnokrajowych list wyborczych? Szkoda, że obecna ordynacja wyborcza nie wymusza na nich w zasadzie żadnej presji oraz zobowiązań...przy kolejnych wyborach sytuacja się powtórzy...pamiętajcie o tym.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawa inicjatywa

   alojzy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Bardzo ciekawa inicjatywa. Trzeba kamratów zwołać i iść do muzeum.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   way (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Godna poparcia inicjatywa! Czemu z naszych podatków maja być finansowane remonty krakowskich zabytków, a nasze dziedzictwo ma dalej niszczeć ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama