Cieszyn: Manifest pamięci o Żydach

  Cieszyn: Manifest pamięci o Żydach

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ogromny napis z hasłem Tęsknię za Tobą, Żydzie! pojawił się w miejscu dawnej synagogi przy ulicy Michejdy, gdzie obecnie jest boisko sportowe Gimnazjum nr 1.
  To jeden z elementów ogólnopolskiej akcji, która właśnie dotarła do Cieszyna. Ma na celu przypomnienie o społeczności żydowskiej w Polsce.

  W najbliższą niedzielę w samo południe mieszkańcy będą mogli stanąć na rynku do wspólnego zdjęcia, które ma stać się manifestem pamięci o Żydach, którzy żyli nad Olzą przed wiekami.

  - Byli, ale już ich nie ma. Chciałbym ich wspomnieć z imienia i nazwiska - wyjaśnia Rafał Betlejewski, pomysłodawca projektu.


  Tęsknię za Tobą, Żydzie - to projekt społeczno-artystyczny, który Betlejewski rozpoczął 27 stycznia w Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu, a zamierza zakończyć w 2011 r.

  Judyta Nekandy Trepki, polska Żydówka i kuratorka projektu, tłumaczy, że praca Betlejewskiego składa się z trzech elementów. - Pierwszy z nich jest publicznym wyznaniem emocji i zachętą dla innych do pozostawienia wspomnień na stronie internetowej projektu - wyjaśnia Nekandy Trepki.

  Drugą częścią są fotografie robione w miejscach, gdzie nie ma już Żydów. Na zdjęciach, obok wspominającego, stoi puste krzesło z kipą (tradycyjnym żydowskim nakryciem głowy), co ma w symboliczny sposób wypełnić wyrwę w krajobrazie polskim po zamordowanych i wypędzonych Żydach.
  Trzecim elementem projektu są malowane w całym kraju murale z hasłem projektu. - To podjęcie dyskusji z mową nienawiści obecną na ścianach budynków - dodaje kuratorka.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo