W Koziegłowach archeolodzy skończyli badania

  W Koziegłowach archeolodzy skończyli badania

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zakończyły się trwające pół roku prace archeologiczne na rynku w Koziegłowach. Poprzedzały jego rewitalizację. Jednak w związku ze znaleziskami ulegnie nieco zmianie koncepcja modernizacji placu.
  Podczas badań odkryty został w całości fundament z kamienia wapiennego, który prawdopodobnie był podbudową ostatniego koziegłowskiego ratusza. Władze miasta doszły do wniosku, że warto go wyeksponować, by podkreślić historyczny charakter rynku.

  - Chcemy pokazać zarys historycznych fundamentów ratusza, które wkomponowane zostaną w płytę rynku. W trzech miejscach wyciągnięte zostaną tzw. świadki, czyli mury z kamienia wapiennego, które wystawać będą nad płytę rynku - mówi burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka.

  Podobnego zabiegu dokonano w Żarkach, gdzie podczas rewitalizacji odkryto w ubiegłym roku także wapienny fundament zabytkowego budynku. Fundament mający wymiary 24 na 17 metrów zajmuje jedną czwartą rynku w Koziegłowach.

  W trakcie badań archeolodzy odkryli drewniane fragmenty dwóch budynków z różnych okresów. Najpierw dotarli do nadpalonych belek obiektu, który uznali, ze względu na wiele pozostałości związanych z wytapianiem metali, za kuźnię. Później dokopano się do bardzo dobrze zachowanych drewnianych podwalin budynku szacowanego na XV lub XVI wiek.

  Obok studni odkryto z kolei oplecioną gałęziami nieckę i wyłożony plecionką teren z nią sąsiadujący. Część tego obiektu pozostała pod ziemią. Zarówno drewniane belki, jak i niecka zostały, po ich ujęciu w dokumentacji, zasypane ziemią.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama