Czy włączone komórki wpływają na samolot?

  Czy włączone komórki wpływają na samolot?

  Beata Sypuła, Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Leciałem kiedyś prezydenckim samolotem. BOR-owiec wyrwał mi z ręki komórkę i rzucił nią o pokład. Dość ostro zwrócił mi uwagę, że telefonów w samolocie nie wolno używać - opowiada Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego lotniskiem w Pyrzowicach.
  Tymczasem większość telefonów komórkowych pasażerów prezydenckiego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem była włączona w ostatniej fazie lotu - ujawnił wczoraj prokurator generalny Andrzej Seremet. Śledczy badający tragiczny wypadek pod Smoleńskiem, biorą pod uwagę możliwość, że użycie komórek mogło mieć wpływ na zakłócenie pracy urządzeń prezydenckiego samolotu.

  - Być może jakieś urządzenia tupolewa były wrażliwe na działanie komórek, ale na pewno nie były to wysokościomierz, łączność radiowa, prędkościomierz i sztuczny horyzont. Więc cóż więcej mogło mieć decydujące znaczenie dla tego podejścia do lądowania? - dziwi się Michał Fiszer, były pilot wojskowy, ekspert magazynu "Lotnictwo".

  Kiedy pojawiły się zakazy używania telefonów komórkowych przekazywane przez obsługę pasażerom? To były czasy, kiedy z telefonów analogowych świat przechodził na systemy cyfrowe. Nikt nie sprawdził, czy one zakłócają pracę elektroniki pokładowej, gdy leci się z prędkością 800-900 km/h. Wszyscy woleli chuchać na zimne i wprowadzili obyczaj nieużywania w powietrzu komórek.

  - Pewne jednak jest, że piloci słyszą w słuchawkach, że niezdyscyplinowany pasażer używa telefonu komórkowego - twierdzi Cezary Orzech. - Przypomina to buczenie, jakie i my słyszymy w swojej komórce, gdy koło nas przejeżdża auto, którego kierowca rozmawia przez taki telefon. Najbardziej niebezpieczna jest faza, gdy komórka szuka częstotliwości. Działający telefon ma 1,5 wata mocy, ale szukający pola aż 5-7 wat. A jeśli kilkadziesiąt osób naraz włączy telefon?
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama