Nie zalegasz ze składkami? ZUS zaświadczy to od razu

  Nie zalegasz ze składkami? ZUS zaświadczy to od razu

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim - w Bielsku-Białej, Chorzowie, Częstochowie, Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek wydają już od ręki. Drukują takie dokumenty bezpośrednio na salach obsługi klientów
  To kolejne z serii ułatwień dla przedsiębiorców, które w ostatnim czasie wprowadził ZUS. Zaświadczenia o niezaleganiu - potrzebne np. do udziału w przetargach, przy zatrudnianiu bezrobotnych z subwencją państwową - dotychczas wydawane było w ciągu siedmiu dni roboczych. Teraz płatnicy, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości lub błędów, ani nie toczy się w stosunku do nich żadne postępowanie wyjaśniające, mogą otrzymać zaświadczenie niemal natychmiast - w ciągu 15 minut od złożenia wniosku.


  - W przypadku spraw wymagających wyjaśnienia, zachowany jest dotychczasowy tryb wydawania zaświadczeń. W takim przypadku ZUS musi dokładnie zweryfikować dane na koncie płatnika i może to zająć kilka dni. Trzeba też pamiętać, że w przypadku ujawnienia zaległości lub błędów wymagających korekty danych na koncie, ZUS wyda decyzję o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS w Warszawie.

  Warto zwrócić uwagę, aby osoba, która składa wniosek o wydanie zaświadczenia w imieniu płatnika (np. jeden z zatrudnionych pracowników), miała przy sobie upoważnienie do odbioru gotowego dokumentu. Jeśli zaświadczenie zechce odebrać osoba nieupoważniona, pracownik ZUS odmówi jego wydania.
  Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ubezpieczeniowych można złożyć w ZUS przez Internet, korzystając z Elektronicznego Urzędu Podawczego (http://eup.zus.pl). Samego zaświadczenia ZUS nie odeśle jednak tą samą drogą - może ono być wydane wyłącznie w formie papierowej. Przy składaniu wniosku płatnik może poprosić o wysłanie dokumentu pocztą na wskazany adres lub umówić się na odbiór w placówce ZUS.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama