Basen w Herbach z poślizgiem

  Basen w Herbach z poślizgiem

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O kilka miesięcy opóźni się budowa krytej pływalni w Herbach. Basen przy tamtejszej szkole mógłby zostać udostępniony dzieciom ze szkół powiatu częstochowskiego i lublinieckiego już we wrześniu, bo tempo prac jest znakomite, ale zostanie otwarty dopiero pod koniec listopada. Opóźnienie spowodowała dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
  Herby to niewielka, kilkutysięczna gmina, której udało się to, co nie udaje się w kilku większych miastach. W ciągu trzech lat od podstaw przy Zespole Placówek Oświatowych wybudowano pływalnię, która spełnia wszystkie normy Polskiego Związku Pływackiego i na której można rozgrywać zawody mistrzostw Polski. Wzdłuż 25-metrowego basenu powstała widownia na ponad 100 osób. Podłoga jest w całości podgrzewana, oprócz głównej niecki powstał brodzik dla dzieci. Dach basenu został oparty na konstrukcji ze specjalnie impregnowanego drewna.

  Tempo prac nawet mimo ciężkiej zimy było znakomite. Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą basen miał być gotowy do końca listopada, ale wójt Roman Banduch coraz głośniej mówił o tym, że basen uda się otworzyć już wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

  Cały basen kosztował 7 milionów złotych. Gmina starała się o środki w ramach kilku konkursów, ale za każdym razem jej wniosek odrzucano. Dopiero kilka tygodni temu Śląski Urząd Marszałkowski w ramach środków z ministerstwa sportu przyznał gminie prawie 2 miliony złotych. - Nie było kłopotów, a jak dostaliśmy dotację, to pojawiły się problemy - żartuje wójt Roman Banduch. - Musimy wykorzystać dotację, bo to są duże pieniądze, ale to spowoduje opóźnienie w otwarciu basenu.

  Zgodnie z procedurą odbioru technicznego basenu będzie można dokonać najwcześniej w połowie listopada. W innym przypadku dotacja przepadnie. - Takie są warunki otrzymania tych środków i nie da się ich zmienić. Gmina nie będzie mogła wcześniej zakończyć i rozliczyć inwestycji - tłumaczy Tomasz Żak z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Z taką interpretację nie może się do końca pogodzić wójt. - Musimy złożyć niezbędne dokumenty w ministerstwie. Pojadę tam i będę rozmawiał w tej sprawie. Może jeszcze nie wszystko zostało stracone - mówi Banduch. - Chcieliśmy go otworzyć wcześniej. Coraz więcej gmin pyta o możliwość wysyłania do nas swoich dzieci.

  Koszt rocznego utrzymania basenu wyniesie kilkaset tys. zł. Banduch uważa, że jego gminę na to stać, bo to niewielka suma w porównaniu do wydatków na edukację. Koszty ogrzewania wody mają zmniejszyć solary, te pojawią się na dachu szkoły.

  Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało środki finansowe na budowę krytej pływalni w dwóch transzach: 500 tysięcy w 2010 roku i 1,4 miliona złotych w 2011 roku. Zgodnie z warunkami otrzymania dotacji gmina Herby może zapłacić wykonawcy dopiero w 2011 roku i w terminie do 50 dni po odbiorze technicznym.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama