Woda jest już na ulicach

  Woda jest już na ulicach

  Grzegorz Lisiecki

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Deszcz w woj. śląskim wciąż pada, poziom wody w rzekach stale się podnosi, a prognozy hydrologiczne są złe. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk ogłosił od godz. 16 alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego tarnogórskiego, gliwickiego i rybnickiego oraz w kilku miastach Bielsku-Białej, Piekarach Śląskich, Bytomiu, Zabrzu, Rudzie Śl., Gliwicach, Żorach i Jastrzębiu Zdroju.
  Sytuacja jest zła szczególnie na górnej Odrze, gdzie w rejonie Raciborza-Miedonii w godzinach wieczornych prognozy mówiły o przekroczeniu stanu alarmowego aż o trzy metry! Stany alarmowe odnotowano także w zlewni Małej Wisły, Przemszy, Pszczynki, Brynicy oraz Soły. Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada dalsze, intensywne opady deszczu. Z kolei Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach ostrzega, że lokalnie, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich, przybory wód mogą być bardzo gwałtowne.


  W powiecie raciborskim poziom Odry przekroczył stany alarmowe w dwóch punktach pomiarowych. W Chałupkach jeszcze w niedzielę rano woda sięgała 385 centymetrów, natomiast o godzinie 14 było to już 431 cm. Fala kulminacyjna ma przejść przez Raciborszczyznę w nocy z poniedziałku na wtorek. Zdaniem Stanisława Mrugały, szefa Miejskiego Centrum Reagowania i Ochrony Ludności w Raciborzu, jeśli woda sięgnie 9 metrów sytuacja będzie rzeczywiście poważna. - Samo miasto nawet przy takim poziomie nie jest zagrożone, bo wały są w stanie przetrzymać falę o wysokości 10 metrów. Gorzej może być na terenach poniżej Raciborza, w miejscowościach Rudy i Turze, gdzie nie zakończyła się jeszcze budowa wałów - mówi Mrugała.

  - Ciągle dzwonię do centrum zarządzania kryzysowego i pytam o stan wody w punkcie pomiarowym w Miedoni. Kiedy stan alarmowy zostanie przekroczony, to woda dojdzie do nas w kilka godzin. Jesteśmy już przygotowani na taką ewentualność, mamy piasek, worki i drewniane belki - mówi Jan Stanek, sołtys Rudy w gminie Kuźnia Raciborska.

  Zagrożone jest też Podbeskidzie. Wczoraj rzeka Biała, na wodowskazie w Czechowicach-Bestwinie, miała poziom 212 cm i przekroczony stan ostrzegawczy o 22 cm. Do stanu alarmowego zostało jej jeszcze nieco ponad pół metra. W Bielsku-Białej od północy w niedzielę spadło ponad 22 litry deszczu na metr kwadratowy, ale najintensywniejsze opady dopiero przed nami. W rejonach górskich i podgórskich może spaść nawet 100 milimetrów wody na metr kwadratowy.

  W powiecie cieszyńskim w godzinach południowych zamknięta została wczoraj droga pod wiaduktem w Zebrzydowicach. - Kanalizacja okazała się niedrożna, woda podniosła asfalt - poinformował Jan Kieloch, komendant cieszyńskiej PSP. Chwilę potem zamknięta była już ul. Jagiellońska z Kończyc Małych do Zebrzydowic, następnie ulica Botaniczna. Grunt nie przyjmował już wody.

  Woda pojawiła się też w Częstochowie - strażacy jeździli z pompami do Wancerzowa, Konar, Radoszewnicy. Woda zalewa podwórka i wypływa na ulice. - Skrzyżowanie ul. Sasankowej i Batalionów Chłopskich od lat przy każdym większym deszczu zalewa woda. I to tak, że nie da się wjechać ani wyjechać samochodem - mówi Mieczysław Kweczke, mieszkający przy ul. Batalionów Chłopskich.

  W powiecie gliwickim najgorsza sytuacja jest we wsiach: Poniszowice i Niewiesze, gdzie woda w dopływach Kłodnicy wylewała już wczoraj. - Strumienie są pełne i woda wylewa. Strażacy nadsypują brzegi piaskiem, ale to pomaga jedynie chwilowo - relacjonował nam wczoraj Krzysztof Obrzut, wójt gminy Rudziniec. - Kiedy w sobotę przestało padać, mieliśmy nadzieję, że sytuacja się unormuje, ale niestety. Pola są zalane, uprawy rolne pod wodą, strażacy mają zgłoszenia o podtopieniach piwnic - opowiadał.

  Barbara Kubica, Wanda Then, Beata Marciniak, MAO, LIS

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama