Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół woj. śląskiego walczy z powodzią PRZEŚLIJ ZDJĘCIA

PS
Powódź na Śląsku
Powódź na Śląsku Mikołaj Suchan
Podczas dzisiejszego posiedzenia Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego, któremu przewodniczył wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, analizowano sytuację zagrożenia powodziowego w województwie śląskim. Po posiedzeniu wojewoda i dwaj wicewojewodowie pojechali w tereny najbardziej zagrożone powodzią, towarzyszą im komendanci Państwowej Straży Pożarnej i policji.

Według prognoz meteorologicznych opady ciągłe utrzymają się do środy. W ciągu najbliższej doby z powodu opadów deszczu, w zlewni Małej Wisły, Przemszy, Pszczynki, Brynicy oraz Soły będą się utrzymywać stany alarmowe - prognozuje IMiGW. Może to powodować: zagrożenie dla obszarów zalewowych, wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów oraz uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych. Ponadto mogą występować utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji lądowej i żeglugi wodnej oraz lokalne podtopienia.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w dorzeczu górnej i na górnej Odrze przewidywane są ponowne wzrosty stanów wody, na większości rzek powyżej stanów alarmowych. Lokalnie, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich przybory wód mogą być bardzo gwałtowne, znaczne wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych mogą wystąpić na górnej Odrze.

Na terenie województwa śląskiego obowiązuje: alarm przeciwpowodziowy na obszarze 6 powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego, dwóch miast - Tychów i Bielska-Białej oraz w gminie Zebrzydowice. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono na terenie: 4 powiatów: będzińskiego, gliwickiego, raciborskiego, tarnogórskiego, żywieckiego, 8 miast - Rybnik, Gliwice, Piekary Śląskie, Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Żory, Jastrzębie Zdrój i 1 gminy - Rudziniec.

PRZEŚLIJ ZDJĘCIA na [email protected]

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach żywieckim, bielskim z miastem Bielsko-Biała, cieszyńskim, gliwickim z miastem Gliwice. Możliwa jest ewakuacja około 200 osób w Zabrzu-Makoszowach. Nad ranem rozpoczęła się ewakuacja części mieszkańców wsi Przyszowice koło Gliwic. Konieczność ewakuacji dotyczy na razie 15 gospodarstw rolnych, ok. 70 mieszkańców. Ewakuacja trwa także w okolicach Kaniowa (50 gospodarstw).
Z powodu podtopień nieprzejezdne są niektóre drogi, głównie w południowej części województwa - na Podbeskidziu. Problemy są m.in. w Skoczowie i Bielsku-Białej.

Zdezorganizowany jest ruch kolejowy w regionie. Od niedzieli zalane są tory między dwiema dzielnicami Katowic: Ligotą i Brynowem; to część głównego szlaku kolejowego z Katowic w kierunku Bielska-Białej i południowej granicy państwa. Pociągi, także ekspresowe i międzynarodowe, korzystają z objazdu, który jednak w poniedziałek rano został czasowo zablokowany przez leżące na torach drzewo. Wszystkie pociągi na tej trasie są opóźnione.

PRZEŚLIJ ZDJĘCIA na [email protected]

Ruch pociągów jadących z Katowic na Słowację został czasowo wstrzymany; pociągi do Czech jeżdżą, ale mają opóźnienia.

Problemy i związane z nimi opóźnienia pociągów są także na trasie z Katowic w kierunku Gliwic, Opola i Wrocławia. W niedzielę wieczorem pociąg pasażerski zderzył się tam z drezyną; kilka osób zostało poturbowanych. Ruch na tym odcinku odbywa się po jednym torze, są opóźnienia.

Powalone na tory drzewo utrudnia także ruch pociągów na jednym z torów w Wodzisławiu Śląskim. W Bielsku-Białej podtopiony jest most kolejowy, nie kursują pociągi w Wiśle, między stacjami Głębce i Uzdrowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pół woj. śląskiego walczy z powodzią PRZEŚLIJ ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni