Ważne
  Czętochowa: Cztery powiaty jednoczą siąy w walce z wodą

  Czętochowa: Cztery powiaty jednoczą siąy w walce z wodą

  info

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Powiat częstochowski. Na prośbę wojewody śląskiego w częstochowskim Starostwie Powiatowym zwołano dziś w trybie pilnym naradę połączonych sztabów kryzysowych z powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i miasta Częstochowy poświęconą sytuacji powodziowej w regionie.
  Z informacji przekazanych podczas narady wynika, że w powiecie częstochowskim lokalne podtopienia bądź zalania odnotowano w każdej z naszych gmin. Łącznie podtopione zostały 524 budynki mieszkalne i 266 budynków gospodarczych. Zalaniu uległo 12 budynków mieszkalnych, 1 osobę ewakuowano. Nie ucierpiały budynki użyteczności publicznej z wyjątkiem ośrodka zdrowia w Dąbrowie Zielonej, do którego woda przedostała się przez dziurę w dachu.
  W gminie Starcza z brzegów wystąpiła rzeczka Kamieniczka, w związku z czym nieprzejezdna jest droga w jej pobliżu. Znacznie podniesiony poziom wód sprawił, że rzeki występują z koryt, ale utrzymują się w granicach wałów przeciwpowodziowych - oczywiście tam, gdzie wały są. Woda nigdzie nie przerwała wałów, nie stwierdzono też, by przez nie przesiąkała.

  Podobnie przedstawia się sytuacja w innych powiatach naszego regionu. W powiecie myszkowskim ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie całego powiatu. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Koziegłowach, Żarkach i Myszkowie. W powiecie kłobuckim występują lokalne podtopienia , zalana została jedna przepompownia. W powiecie lublinieckim w gm. Pawonków zalanych jest 10 ha, w związku z czym nieprzejezdne są trzy drogi gminne. Podtopienia odnotowano również w gminach Koszęcin i Ciasna. Także Herbach Liswarta zaczyna "wychodzić" z brzegów.

  Trudna sytuacja panuje także na terenie miasta Częstochowa. Zalane są m.in. ul. Batalionów Chłopskich, Żużlowa, część ul. Olsztyńskiej. Jeśli wzrośnie poziom Kucelinki, woda zacznie wypływać studzienkami kanalizacyjnymi. Do rzek Stradomka i Konopka wpływa tak dużo wody, że od wczoraj strażacy zabezpieczają teren w sąsiedztwie hal "Warta" i Galerii Jurajskiej.

  Niestety, prognozy meteorologiczne nie są optymistyczne. Zapowiadane dalsze opady mogą sprawić, że sytuacja ulegnie pogorszeniu. Na przyjęcie dużej ilości wody przygotowywane są zbiorniki w Blachowni i w Poraju. W tym ostatnim dziś po południu zwiększono zrzut wody do 14,5 m sześciennego na sekundę. Niewykluczone, że wieczorem będzie on jeszcze większy.

  Jak do tej pory gminy powiatu częstochowskiego prowadzą działania zabezpieczające własnymi siłami - żadna z nich nie zwróciła się ani do wojewody, ani do starosty z prośbą o pomoc. Jeśli zajdzie taka potrzeba, do ich dyspozycji zostanie oddany m.in. sprzęt znajdujący się w powiatowym magazynie zarządzania kryzysowego

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama