Chcą pojednania z Rosją, więc założyli fundację

  Chcą pojednania z Rosją, więc założyli fundację

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tanie latanie do Moskwy. Brak wiz dla Rosjan. To niektóre cele nowo powstałej Fundacji Polsko-Rosyjskie Pojednanie. Jej szefem został Rafał Gwóźdź, radny powiatowy z Lublińca z listy Samoobrony.
  Gwóźdź, który przez wiele lat był uważany za prawą rękę byłego posła Samoobrony, Andrzeja Grzesika, zapewnia, że założenie fundacji nie ma żadnego wymiaru politycznego. - To inicjatywa obywatelska, powstała w związku z tragedią z 10 kwietnia. Założyciele fundacji to głównie młodzi, otwarci Polacy, dla których podziały polityczne czy historyczne ustępują zbliżeniu społecznemu na miarę XXI wieku. Nie ma mowy o żadnej polityce. Nie będziemy się też angażować podczas najbliższej kampanii prezydenckiej - twierdzi Gwóźdź, który już zapowiedział, że nie będzie startował w najbliższych wyborach samorządowych, bo chce się skupić na pracy w fundacji. Organizacja ma być inicjatywą obywatelską i nie zamierza korzystać ze środków publicznych. W Radzie Fundacji mają się znaleźć znani przedstawiciele sztuki i kultury. Szef fundacji nie chce jednak podać jeszcze nazwisk, bo rozmowy w tej sprawie trwają.

  Fundacja Polsko-Rosyjskie Pojednanie odwołuje się m.in. do apelu do Rosjan o pojednanie, odczytanego przez aktora Daniela Olbrychskiego tuż po tragedii: "Niech Polacy i Rosjanie wspólnie staną się dla świata przykładem wzniesienia się ponad okrutny los. Bo wierzymy, że łączy nas to samo przekonanie: zło nie zwycięży, zło będzie dobrem przezwyciężone!".

  - Chcemy, żeby te słowa nie pozostały puste, żeby udało się je zrealizować - tłumaczy Gwóźdź. - Nam chodzi o działanie. Zamierzamy organizować imprezy kulturalne i sportowe. Spotkamy się z młodymi Rosjanami, żeby także ich zainteresować tą inicjatywą. Pojedziemy do Katynia i do Smoleńska. Fundacja w ciągu kilku najbliższych dni wyśle apel do polskiego rządu o szybsze i łatwiejsze przyznawanie wiz Rosjanom. Organizacja za cel postawiła sobie także uruchomienie tanich linii lotniczych, łączących Warszawę z Moskwą i Kaliningradem, których teraz nie ma. To ma ułatwić kontakty Polaków i Rosjan.

  - Mam przyjaciół w Kaliningradzie, mam sentyment do Rosji, dlatego postanowiłem się zaangażować w to przedsięwzięcie - mówi Gwóźdź.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama