Ważne
  Pacjenci zakładu opiekuńczego w Rajczy trafią na bruk!

  Pacjenci zakładu opiekuńczego w Rajczy trafią na bruk!

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Rajczy alarmuje wojewodę śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, że placówce, w której leczy się ponad 140 starszych, schorowanych i niepełnosprawnych ludzi, grozi upadłość.
  - Do tej sytuacji doprowadziły nas niezrozumiałe decyzje Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi poirytowany Waldemar Jurasz, dyrektor rajczańskiego SPZOL.

  Szefowie zakładu pytają wojewodę, co mają zrobić z pacjentami i prawie 100-osobowym personelem w przypadku, gdy ze względów finansowych trzeba będzie zamknąć placówkę. A taka groźba staje się, niestety, coraz bardziej realna.

  Jak zwykle wszystko rozbija się o pieniądze.
  Wprowadzono bowiem nowy i niekorzystny system rozliczania niektórych usług medycznych. Konkretnie chodzi o tzw. skalę Bartel. Do tej pory placówki takie jak w Rajczy na najciężej chorych pacjentów dostawały większe pieniądze niż na pozostałych.
  Podstawą do obliczania świadczeń była stawka wynosząca około 70 zł na osobę na jeden dzień. Jednak w przypadku najciężej chorych, tę kwotę mnożyło się przez współczynnik 2,8. To dawało około 196 złotych za całodobową opiekę nad pacjentem. NFZ zdecydował jednak o zmianie interpretacji najpoważniejszych przypadków. Prawie potrójną stawkę placówki mogą otrzymywać tylko w przypadkach, gdy chory karmiony jest sondą.

  W Rajczy takich pacjentów nie ma, ale jest 34 chorych w ciężkim stanie. Lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci spędzają przy nich najwięcej czasu, więc logiczne jest, że na świadczenia dla tych pacjentów powinny być najwyższe stawki.

  Tymczasem z powodu nowych wytycznych NFZ placówka w Rajczy traci miesięcznie blisko 120 tysięcy złotych.

  - Brak tych pieniędzy to dla nas katastrofa. Obawiam się, że zakład może nie wytrzymać tak drastycznych cięć - mówi Jurasz.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLSKIE DNO

   ZOLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   TUSKOWY CUD

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLSKIE DNO

   ZOLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   TUSKOWY CUD

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama