Katowice: Wojewoda pzedstawił sytuację powodziową na terenie...

  Katowice: Wojewoda pzedstawił sytuację powodziową na terenie województwa śląskiego

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk przedstawił najnowsze dane dotyczące sytuacji powodziowej w regionie, które na bieżąco opracowuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. W chwili obecnej powodzią objętych jest 114 gmin w naszym regionie, lecz w większości miejsc stan wód nieznacznie się obniża.
  Najtrudniejsza sytuacja panuje na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego i w Czechowicach-Dziedzicach, lecz i tam udaje się zapobiegać kolejnym zniszczeniom. W działaniach ratunkowych nieprzerwanie biorą udział strażacy (5175), policjanci (980) oraz żołnierze (245). Do tej pory ewakuowano blisko 1600 osób, wielu mieszkańców samodzielnie opuściło swoje domy.

  Poprawa sytuacji powodziowej pozwoliła na skierowanie wsparcia do innych regionów kraju, które zmagają się z powodzią i jej skutkami.
  Dwie amfibie, które niosły pomoc mieszkańcom województwa śląskiego, udały się na Podkarpacie, do miejscowości Sokolniki. 6 sekcji operacyjnych oraz 20 ratowników śląskiego WOPR bierze udział w akcji ratunkowej na terenach Sandomierza i Tarnobrzegu. Na terenie województwa nadal działają pompy o dużej wydajności, dzięki którym osuszane są rozlewiska, gdzie niemożliwy jest samoistny odpływ wody.

  Wojewoda poinformował też, że rozpoczynają się już prace mające na celu ocenienie zniszczeń wyrządzonych przez wodę. W poszczególnych gminach powoływane są komisje ds. szacowania strat, których zadaniem jest możliwie szybkie określenie szkód i najpilniejszych potrzeb, które pozwolą pozyskać mieszkańcom zalanych terenów odszkodowania za utracone mienie. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie z przedstawicielami ubezpieczycieli.

  Sztab kryzysowy odwiedzi dziś najbardziej zniszczone miejscowości. Planowana jest wizyta m.in. w Zabrzu, Rudach Raciborskich, Czechowicach-Dziedzicach, Kaniowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama