Pius X - papież Ślązok

  Pius X - papież Ślązok

  Marek Szołtysek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W 1994 roku jako pierwszy opisałem pobyt Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II u swej cioci w Rybniku Stodołach.
  Moimi informatorami byli pamiętający te zdarzenia Gertruda Dobosz i Grzegorz Piecha. A kiedy ich zapytałem, dlaczego wcześniej nie nadali tej sprawie rozgłosu, to usłyszałem, że jakoś tak wyszło. I to potwierdza, że czasami ważne informacje mogą latami przeleżeć w zapomnieniu, by wreszcie ujrzeć światło dzienne. Tak też jest ze sprawą śląskiego pochodzenia papieża św. Piusa X, którego ojciec miał być Ślązokiem z Boguszyc spod Toszka w powiecie gliwickim.

  Wszystko wskazuje na to, że Pius X był Ślązakiem
  To nieprawdopodobne? Też tak kiedyś myślałem. Zatem św. Pius X (1835- 1914) to wybitna postać. Był papieżem w latach 1903-1914, beatyfikowany w 1951 r., a kanonizowany w 1954 roku. Pochodził z ubogiej i wielodzietnej rodziny z Riese, z okolic Wenecji. W dzieciństwie poznał, co to głód, a wykształcenie zdobył dzięki pracowitości, poświęceniu całej rodziny oraz kościelnej fundacji. Potem został księdzem, kanonikiem w Treviso, biskupem w Mantui, patriarchą Wenecji, kardynałem i papieżem. Był niezwykle wyrozumiały i dowcipny. Przykładowo, gdy na audiencję czekał do niego hrabia, proboszcz i jakaś zwykła kobieta, to ją poprosił jako pierwszą, mówiąc: Pewnie jej się spieszy, bo na nią w domu czekają dzieci!. A kiedy uwielbiający go wierni nazywali go il santo, co znaczy święty, to on żartował: Mylicie się, ja się nie nazywam Santo, lecz Sarto.

  A właśnie, tak naprawdę papież ten nazywał się Józef Melchior Sarto i są poszlaki, że jego ojciec był Ślązokiem. Tak, zwykłym mówiącym po śląsku polskim Ślązokiem. Oto cała historia: Po wojnach napoleońskich na Śląsku nastała bieda i wiele ludzi uciekało ze Śląska za chlebem. Tak też około 1812 roku zrobił młody Ślązok Jan Krawiec z Boguszyc spod Toszka, który pojechał do Włoch. Tam zamieszkał w miejscowości Riese, a swoje imię i nazwisko po prostu przetłumaczył na język włoski, w którym krawiec znaczy - sarto. Zatem z Jana Krawca zrobił się Giovanni Sarto.

  Potem ożenił się z Włoszką i miał z nią dziesięcioro dzieci, z których drugim był Józef Sarto, późniejszy papież św. Pius X. Jest jednak jeden podstawowy problem. Kiedy w 1903 roku Pius X został wybrany papieżem, to w Europie była napięta sytuacja polityczna, groziło wojną, papiestwo było atakowane przez wiele rządów i jak sądzą niektórzy, urzędnicy watykańscy uważali, że nie należy rozgłaszać faktu, że papież nie jest rodowitym Włochem. A już gdyby się rozniosło, że ma śląsko-polskie korzenie, to entuzjazm Polaków mógłby wywołać jakieś powstania i spowodować kłopoty dyplomatyczne z Niemcami, Rosją i Austro-Węgrami, gdyż do tych państw należały wówczas polskie ziemie. Przemilczenie pochodzenia papieża nie było też jakimś wielkim fałszerstwem, bo jego rodzice i część rodzeństwa już dawno nie żyła. Czy jednak znajdą się kiedyś dokumenty, by to zagadnienie wyjaśnić bezspornie?
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cy by Ći to boou erste TW ze OO/S?

   kolaboracyjo ze RP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 63

   Cytat:
   Wszystko fajnie, yno niy moga spokopić czamu p. Szołtysek, kaj yno sie do, prziklejo do Ślonzoka przimiotnik "polski". Obsesyjo?


   Gibći jus unterszrajbowany "cyrograf", coby...rozwiń całość

   Cytat:
   Wszystko fajnie, yno niy moga spokopić czamu p. Szołtysek, kaj yno sie do, prziklejo do Ślonzoka przimiotnik "polski". Obsesyjo?


   Gibći jus unterszrajbowany "cyrograf", coby pokoończyć mu dali UJ nach Krakau?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pius X- papież Ślązok

   kunstler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 57

   Wszystko fajnie, yno niy moga spokopić czamu p. Szołtysek, kaj yno sie do, prziklejo do Ślonzoka przimiotnik "polski". Obsesyjo?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lodkrywca Szoltysek

   posmiywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 103

   Niedugo Szoltysek wynokwi,ze Gomulka i Rokosowski tysz byli slonzokami.Jo tyz jest ze Szoltyskym spokrewniony bo jego matka i moja matka to byli dwie kobiety.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak moog być "polskym" Szloonzoukym?

   stary cygańe polski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 120 / 104


   Kej we 1812 roku Polski na żodny mapje vtyncos ńy booło?!

   A TU, uode 800 lout, ńigdo żodnego Polouka ńy widźoł! :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pius X - papież Ślązok

   andowc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 63

   Szołtysek mądra Rodzina- do której się nie "zaliczsz" (baranie).

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama