W całym województwie śląskim rozpoczęto szacowanie strat

  W całym województwie śląskim rozpoczęto szacowanie strat

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Już 120 gmin i miejscowości poszkodowanych w wyniku powodzi zgłosiło Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu zapotrzebowanie na objęcie ich szczególnymi zasadami odbudowy, remontów i rozbiórek budowlanych. Lista ta może się powiększyć.
  Rozpoczyna się też czyszczenie i porządkowanie miejscowości objętych powodzią. Na wniosek wojewody do tych prac będą kierowani więźniowie z zakładów karnych. Gminy mogą zgłaszać zapotrzebowanie na taką pomoc.

  Jak dotąd 57 gmin zgłosiło Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu liczbę zniszczonych lokali mieszkalnych i liczbę poszkodowanych rodzin. Z listy wynika, że pomocą socjalną powinny zostać objęte 10 532 osoby, a w wyniku powodzi zostało uszkodzonych i zniszczonych 8 433 lokali. Dane te na pewno ulegną zmianie, bo szacunki strat dopiero się rozpoczęły.

  Na podstawie zebranych danych wojewoda wystąpi do ministra spraw wewnętrznych i administracji o środki finansowe z rezerwy celowej. Wypłaty zasiłków celowych dokonywane będą przez gminne (miejskie) ośrodki pomocy społecznej.

  W rezerwie celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych przewidziane są środki finansowe na wypłatę zasiłków celowych dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku katastrof naturalnych. Przy przyznawaniu środków na ten cel mają zastosowanie następujące zasady:

  Wydatki te przeznaczone są na pomoc dla osób lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwa domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych w oparciu o posiadane środki własne.

  W przypadku, gdy w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu prowadzonych jest faktycznie kilka gospodarstw domowych przez poszczególne rodziny lub osoby, pomocą może być objęta każda z nich.

  Podstawą do określenia wysokości przyznawanej pomocy jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez gminny (miejski) ośrodek pomocy społecznej.

  Kwota zasiłku dla rodzin lub osób najbardziej poszkodowanych nie powinna przekraczać 6 tysięcy złotych.

  Przy określaniu wysokości zasiłku należy brać pod uwagę: możliwości funkcjonowania we własnym mieszkaniu (czy może stanowić schronienie dla poszkodowanych, czy nie stwarza dodatkowego zagrożenia na skutek uszkodzeń, czy konieczne jest zapewnienie innego schronienia w okresie przejściowym); prace, które trzeba pilnie wykonać lub zakupy, jakich trzeba pilnie dokonać, by móc zaspokajać niezbędne potrzeby bytowe; rzeczywiste straty w gospodarstwie domowym (podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego, żywność i dostęp do wody pitnej), czy jest możliwość zapewnienia opieki medycznej i zakupu leków dla poszkodowanych, w tym zwłaszcza nieobjętych ubezpieczeniem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama