Unia daje pieniądze i stawia wyzwania

  Unia daje pieniądze i stawia wyzwania

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Francuzi zazdroszczą nam samodzielności. Naszym samorządom brakuje jednak odważnych wizji
  Polskie województwa cieszą się największą w skali Unii Europejskiej swobodą w zarządzaniu funduszami unijnymi. To przede wszystkim marszałkowie województw są dysponentami milionów euro, które szerokim strumieniem wpływają do kraju. A śląskie jest na drugim miejscu wśród województw, które najlepiej radzą sobie z wdrażaniem Regionalnego Programu Operacyjnego. Z 5,5 mld euro, które trafiły do Polski w ramach unijnego Funduszu Spójności, co piąte zostało zainwestowane właśnie w naszym regionie.
  Ważne jest to, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali ani do Irlandii, ani do Wrocławia
  - Nawet Francuzi nam tej samodzielności zazdroszczą, ale tym bardziej powinniśmy być odpowiedzialni za każde wydane euro - mówił w piątek eurodeputowany PO Jan Olbrycht podczas konferencji, poświęconej szansom i wyzwaniom związanym z wejściem Polski do UE. Konferencja odbyła się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego.

  Same pieniądze nie zmienią województwa śląskiego. - Musimy wiedzieć, co za te pieniądze chcemy wybudować. Działania muszą być wspólne - mówił Olbrycht. Proponuje samorządowcom, by zanim przystąpią do wydawania unijnych środków, ustalili wspólnie, co regionowi jest potrzebne. W decyzjach powinni unikać lokalnego egoizmu. Ideałem byłoby, gdyby właśnie takie koncepcje rozwoju województwa powstawały w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, a gdy powstanie ustawa metropolitalna, w ramach władz metropolii.

  - Boisko czy park wodny łatwo postawić, ale na całym świecie wiadomo, że to inwestycje, które nie utrzymają się tylko z biletów. Zanim powstaną, trzeba pomyśleć, za co utrzymamy je za pięć lat - stwierdził europoseł.

  Marek Migalski, przedstawiciel PiS w Parlamencie Europejskim, uważa, że Śląsk powinien stać się kołem zamachowym rozwoju Polski, by młodzi ludzie nie wyjeżdżali stąd nie tylko do Irlandii na zmywak, ale też do Wrocławia czy Krakowa.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Unia daje pieniądze

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   Szkoda, że gazeta nie przytoczyła wystąpienia wiceministra MSZ, który na tej konferencji wg Onetu wyłożył swoistą historię Śląska, ględząc coś o
   trzech zaborcach - b. ciekawie jak na XXI w....rozwiń całość

   Szkoda, że gazeta nie przytoczyła wystąpienia wiceministra MSZ, który na tej konferencji wg Onetu wyłożył swoistą historię Śląska, ględząc coś o
   trzech zaborcach - b. ciekawie jak na XXI w. Szkoda, że Ashrin dokładniej
   nie omówił wystąpienia "Obywatela". zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   astronauta migalski

   ze Zobrzo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   Ma racje pan Migalski,Slask powiniem stac sie kolem zamachowym i wykatapultowac tego pana na orbite gdzie by po paru latach splonal jak meteor.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Migalski to ohydny goroloid

   SLONZOK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   "Marek Migalski, przedstawiciel PiS w Parlamencie Europejskim, uważa, że Śląsk powinien stać się kołem zamachowym rozwoju Polski," - Migalski kanalio milcz !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Forum Obywatelski

   Ashrin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Uczestniczyłem wkonferencji .
   Bardzo się opłacało posiedzieć dłużej i wysłuchać wszystkiego do końca .
   Szczególnie zapamiętam pana " Obywatela"(uczestni konferencji z wyjątkowo klarownym zdaniem...rozwiń całość

   Uczestniczyłem wkonferencji .
   Bardzo się opłacało posiedzieć dłużej i wysłuchać wszystkiego do końca .
   Szczególnie zapamiętam pana " Obywatela"(uczestni konferencji z wyjątkowo klarownym zdaniem na wiele tematów) , który po swoich wypowiedziech i prawie własnem wystąpieniu zebrał na koniec oklaski dłuższe i większe niż szanowni panowie posłowie i inni . zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama