Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia daje pieniądze i stawia wyzwania

Agata Pustułka
O szansach, jakie daje UE, dyskutowano na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego
O szansach, jakie daje UE, dyskutowano na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego Fot. Marzena Bugała
Francuzi zazdroszczą nam samodzielności. Naszym samorządom brakuje jednak odważnych wizji

Polskie województwa cieszą się największą w skali Unii Europejskiej swobodą w zarządzaniu funduszami unijnymi. To przede wszystkim marszałkowie województw są dysponentami milionów euro, które szerokim strumieniem wpływają do kraju. A śląskie jest na drugim miejscu wśród województw, które najlepiej radzą sobie z wdrażaniem Regionalnego Programu Operacyjnego. Z 5,5 mld euro, które trafiły do Polski w ramach unijnego Funduszu Spójności, co piąte zostało zainwestowane właśnie w naszym regionie.

Ważne jest to, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali ani do Irlandii, ani do Wrocławia

- Nawet Francuzi nam tej samodzielności zazdroszczą, ale tym bardziej powinniśmy być odpowiedzialni za każde wydane euro - mówił w piątek eurodeputowany PO Jan Olbrycht podczas konferencji, poświęconej szansom i wyzwaniom związanym z wejściem Polski do UE. Konferencja odbyła się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego.

Same pieniądze nie zmienią województwa śląskiego. - Musimy wiedzieć, co za te pieniądze chcemy wybudować. Działania muszą być wspólne - mówił Olbrycht. Proponuje samorządowcom, by zanim przystąpią do wydawania unijnych środków, ustalili wspólnie, co regionowi jest potrzebne. W decyzjach powinni unikać lokalnego egoizmu. Ideałem byłoby, gdyby właśnie takie koncepcje rozwoju województwa powstawały w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, a gdy powstanie ustawa metropolitalna, w ramach władz metropolii.

- Boisko czy park wodny łatwo postawić, ale na całym świecie wiadomo, że to inwestycje, które nie utrzymają się tylko z biletów. Zanim powstaną, trzeba pomyśleć, za co utrzymamy je za pięć lat - stwierdził europoseł.

Marek Migalski, przedstawiciel PiS w Parlamencie Europejskim, uważa, że Śląsk powinien stać się kołem zamachowym rozwoju Polski, by młodzi ludzie nie wyjeżdżali stąd nie tylko do Irlandii na zmywak, ale też do Wrocławia czy Krakowa.
- Dlatego regionalne unijne inwestycje powinny być spójne z ogólnopolskimi przedsięwzięciami. Nie możemy się traktować jako region, któremu coś się wyjątkowo należy, ale też musimy trzymać rękę na pulsie, by o nas centrala nie zapomniała - ocenił.

Olbrycht podkreślił, że Unii Europejskiej nie interesuje, jaki układ terytorialny funkcjonuje w danym państwie. - Stopień autonomii poszczególnych województw to wewnętrzna sprawa każdego kraju. Np. Portugalczycy w ogólnokrajowym referendum odrzucili koncepcję całkowitej regionalizacji, zaś na Węgrzech największą rolę odgrywają powiaty. Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie ma to wpływu na dofinansowanie inwestycji - wyjaśnił.

Eurodeputowany Adam Gierek stwierdził, że śląskim samorządom brakuje jednak odważnych wizji. - Dominuje krótkowzroczność. Tymczasem sposób finansowania inwestycji powinien wręcz zmuszać do szukania dla regionu nowych dróg rozwoju - ocenił.

Dla Gierka olbrzymią szansą są przede wszystkim złoża naturalne i wdrażanie metod zgazowania węgla - podziemnego paliwa gazowego. Zdaniem europosła, w tym kontekście można pomyśleć o zagłębiowskich złożach węgla, czekających na ponowne odkrycie w zamkniętych w latach 90. kopalniach.

- Województwo śląskie z "szerokim torem" w Sławkowie, autostradami A4 i A1, kanałem na Odrze oraz dwoma lotniskami może stać się największym w Europie centrum logistycznym - przekonywał Gierek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Unia daje pieniądze i stawia wyzwania - Dziennik Zachodni