Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II faza akcji powodziowej w woj. śląskim. Trzeba usunąć zalewiska

PS
Najpilniejszą sprawa jest teraz osuszenie rozlewisk
Najpilniejszą sprawa jest teraz osuszenie rozlewisk Lucyna Nenow
Sytuacja w województwie śląskim stabilizuje się. Na wszystkich terenach ogarniętych powodzią wody opadają. Trwa jednak nadal stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Służby koncentrują się teraz głównie na usuwaniu zalewisk, udrożnieniu komunikacji, zapewnieniu bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. W zbiornikach retencyjnych odbudowywana jest rezerwa przeciwpowodziowa, trwają też przeglądy i czyszczenie przepustów i innych urządzeń melioracyjnych.

Strażacy rozpoczęli drugą fazę akcji ratowniczej - na terenach, przez które przeszła powódź, pracują przy usuwaniu zalewisk, wypompowując wodę. Zabezpieczają też osuwiska, jakie powstały po przejściu ulewnych deszczów. Najgorsza sytuacja jest w Międzybrodziu Bialskim, gdzie ziemia osuwa się o 1 cm na godzinę, co grozi zawaleniem 150 budynkom usytuowanym na zboczu góry Żar - ludzie z nich zostali ewakuowani, a policja zabezpieczyła cały teren. Osuwiska występują także w Cieszynie, gdzie zagrażają dwóm budynkom w centrum miasta, a także w powiecie cieszyńskim - gdzie głównie dotyczą dróg - tam, gdzie występują, policja wprowadziła ograniczenie prędkości lub częściowo ograniczyła ruch.

W województwie śląskim utrudnienia są jeszcze na DK 52 w miejscowości Kobiernice oraz na DK 81 w miejscowości Wiślica. Pociągi, w tym międzynarodowe, na trasie prowadzącej przez stację Katowice-Brynów jeżdżą już według rozkładów.

Nadal tysiąc policjantów pełni służbę, przede wszystkim koncentrując się na zabezpieczeniu mienia osób ewakuowanych. Służby weterynaryjne na bieżąco usuwają i kierują do utylizacji padlinę, stabilizuje się sytuacja w oczyszczalniach ścieków, stan sanitarny jest dobry, nie występuje zagrożenie chorobami epidemiologicznymi. Zaopatrzenie w wodę dostarczaną przez wodociągi jest właściwe.

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego poinformował gminy o procedurze usuwania szkód budowlanych, w tym o możliwości prowadzenia prac w trybie uproszczonym o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek budowlanych. Już 120 gmin i miejscowości poszkodowanych w wyniku powodzi zgłosiło Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu zapotrzebowanie na objęcie ich taką procedurą.

Przygotowano też pierwszą transzę środków w wysokości 10 mln złotych na wypłaty zasiłków celowych dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku katastrof naturalnych. W poniedziałek powinny pójść pierwsze przelewy na konta gminnych ośrodków pomocy społecznej, które będą wypłacać poszkodowanym te zasiłki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!