Ważne
  Spłonął dach przy częstochowskiej katedrze

  Spłonął dach przy częstochowskiej katedrze

  Rafał Kuś

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jedenaście jednostek straży pożarnej walczyło przez kilka godzin w sobotę z ogniem dachu budynku, przyległego do plebanii częstochowskiej katedry. Budynek wynajmują siostry boromeuszki na szkolenia i spotkania z wiernymi.
  Ogień zauważono o 17.40. Gdy wybuchł pożar, w budynku przebywało 14 pielgrzymów, którzy przygotowywali sobie posiłki. Do Częstochowy przyjechali na Zielone Świątki. Wszyscy błyskawicznie opuścili budynek i natychmiast została powiadomiona straż pożarna.

  Kilkudziesięciu strażaków walczyło, aby opanować ogień, żeby nie przedostał się na sąsiedni budynek plebanii i przychodni.

  - W pierwszej chwili był to dla mnie szok. Przechowywaliśmy tam akta. Część z nich jest już nie do odzyskania - mówi ksiądz proboszcz Stanisław Gembka. - Wydawało się, że zagrożona będzie plebania, ale strażacy skutecznie zablokowali miejsca, gdzie ogień mógłby się przedostać.


  - Siedziałem w domu, gdy zauważyłem, że pali się dach auli. Co prawda ogień nie był duży, ale szybko się rozprzestrzeniał - opowiada Zygmunt Borowik, mieszkaniec ul.Krakowskiej.

  Ogień nie zagrażał klientom sąsiadującej z płonącym budynkiem Galerii Jurajskiej. Nie była też zagrożona częstochowska katedra, której lewe skrzydło jest w trakcie remontu.

  Gęsta zabudowa i miejsce, gdzie wydobywał się ogień, spowodowały, że akcja trwała kilka godzin i zakończyła się o 1.30 w nocy.

  Na razie nie wiadomo, co wywołało pożar. Podejrzewa się, że przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama