Cieszyn rusza z internetem bezprzewodowym w centrum

  Cieszyn rusza z internetem bezprzewodowym w centrum

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Całe centrum Cieszyna zostanie objęte zasięgiem dostępu do internetu za pomocą bezprzewodowej sieci! Hotspoty, czyli punkty umożliwiające taki dostęp, znajdą się na Wzgórzu Zamkowym, dworcu PKS, Rynku i w Parku Pokoju. Miasto wyda na ten cel pół miliona złotych, które dostało z unijnych funduszy.
  - Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg. Sieć będzie gotowa jeszcze w tym roku. W dobie rozwoju technologii taka inwestycja jest potrzebna w mieście - tłumaczy Włodzimierz Cybulski, wiceburmistrz Cieszyna.

  Dla mieszkańców i turystów to znakomita wiadomość, bo odtąd każdy otwierając laptopa w różnych miejscach centrum miasta, będzie mógł zapłacić rachunki za pomocą internetu, przesłać zdjęcie lub sprawdzić swoją pocztę elektroniczną.
  Takiego zasięgu obejmującego całe centrum nie ma w większych miasta, jak np. w Bielsku-Białej, gdzie w tym roku nie udało się zainstalować hot-spotów w okolicy Ratusza i placu Wojska Polskiego, bo zabrakło na to pieniędzy.

  W Cieszynie, oprócz nadajników sieci bezprzewodowej, zostaną uruchomione także trzy pracownie komputerowe z bezpłatnym dostępem do internetu. Znajdą się one w czytelni Biblioteki Miejskiej, filii Biblioteki przy ul. Kamiennej, a nawet w Domu Spokojnej Starości. Na utworzenie większej ilości pracowni... zabrakło chętnych.

  - Proponowaliśmy, by takie pracownie były w siedzibach Ochotniczych Straży Pożarnych. Rozmawialiśmy także z większymi zarządcami budynków spółdzielczych. Nie chcieli skorzystać z okazji. Wszystko przez koszty utrzymania - przyznaje Cybulski.

  O ile bowiem projekt oferuje wyposażenie pracowni w sprzęt komputerowy, a także pokrycie wydatków związanych z zainstalowaniem, o tyle koszty opłat za sygnał, prąd oraz utrzymanie obsługi punktu odstraszały potencjalnych chętnych.

  Instalacją nadajników zajmie się cieszyńska firma, która wygrała przetarg.

  Na Wzgórzu Zamkowym nadajnik zostanie zamontowany na dachu budynku Informacji Turystycznej, na Rynku pojawi się na elewacji Ratusza, a przy dworcu PKS znajdzie się na słupie latarni. Prędkość internetu w różnych punktach miasta będzie różna - będzie wynosiła od 1 do 10 Mb/s.

  Dodatkowo w różnych miejscach Cieszyna znajdzie się jedenaście infokiosków m.in. w Szpitalu Śląskim, starostwie cieszyńskim, hali widowiskowo-sportowej i Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.
  W tych urządzeniach dostęp do sieci będzie jednak ograniczony.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama