Ważne
  Bieruń - miasto, w którym powodzianie stracili wszystko

  Bieruń - miasto, w którym powodzianie stracili wszystko

  Sylwia Plucińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bieruń to jedno z miast w województwie śląskim, w którym ludzie stracili wszystko. Woda wdarła się na osiedla i nie chce opadać.
  W niedzielnym słońcu zalewisko w okolicach ul. Hodowlanej w Starym Bieruniu wygląda jak mazurskie jezioro w letnie popołudnie. Sielski klimat kończy się razem z asfaltową drogą, która w pewnym miejscu znika pod wodą. Dopiero tu widać, że domy stoją nie nad, ale w wodzie. Po czymś, co jeszcze kilka dni temu musiało być podwórkiem, pływają śmieci. Pod drzewkiem przed zalewiskiem dyżuruje dwóch policjantów. - Od środy pilnujemy tych domów przed szabrownikami, w większości mieszkań nikogo nie ma - mówi jeden z policjantów.


  Polowy posterunek to miejsce spotkań i wymiany informacji. Paulinę Napieraj mąż przywiózł tu z nogą w gipsie, bo w drugim z zalanych domów mieszkają jej rodzice, Wioletta i Radosław Walasikowie. - Ojciec w pracy, ale mama jest w domu i nie wiem, czemu nie odbiera telefonu - zastanawia się kobieta. Do domów można dopłynąć łódką, ewentualnie dojść w woderach po workach z piaskiem. Domu, w którym mieszkają Walasikowie, z drogi nie widać. Jest pochylony i woda sięgnęła w nim już klatki schodowej. Najdziwniejsze jest to, że w pobliżu nie płynie żadna rzeka ani nawet potoczek. A wody zamiast ubywać, ciągle przybywa.

  - Wczoraj jeszcze do tej kupki piasku na środku drogi można było dojść suchą nogą. Stół do ping-ponga na placu było widać. Dziś wody jest może nawet 40 cm więcej - mówi Katarzyna Bukała. Teren, na którym stoją domy, jest podryty przez kopalnię Piast. Na skutek szkód górniczych w ciągu kilkunastu lat zapadł się ponoć miejscami nawet o 8,5 metra. Domy stoją w niecce, do której spływa cała woda z wyżej położonych pól.

  Czajnik, kawa, cukier, dwie butelki mineralnej i pączki na talerzu. Tak wygląda tymczasowa kuchnio-jadalnia w bieruńskiej podstawówce, której piętro oddano do dyspozycji powodzian.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka WŁADZA TAKA POWÓDŻ

   Utoplec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 68

   Sam tytuł oddaje brutalną prawdę. Władza przy akceptacji radnych nie myśli o sprawach istotnych dla mieszkańców. Fatalne drogi i chodniki, brak mieszkań, przedszkoli, ktoby pomyślał o wałach,...rozwiń całość

   Sam tytuł oddaje brutalną prawdę. Władza przy akceptacji radnych nie myśli o sprawach istotnych dla mieszkańców. Fatalne drogi i chodniki, brak mieszkań, przedszkoli, ktoby pomyślał o wałach, zadaleko od ratusza. Władza radni zajmują się biznesem. Na Ścierniach wybudowano gmach, wiele pomieszczeń jest pustych, niewykorzystanych. Budowano obiekty Policji, obecnie finansują budowę Starostwa pomino iż nie jest to obowiązkiem Bierunia a Powiatu. Nie liczą się sprawy mieszkańców powstają od lat szkody górnicze, w budynkach prywatnych, komunalnych, drogach powstają zalewiska. Jeden z "zacnych" radnch przewidział powódz w Bieruniu. Pomyślał wcześniej jakie będą skutki po wydobyciu węgla. Walczył o budowę kładki na grobli, teraz można bezpiecznie oglądać zalaną drogę , powstałe zalewiska z zalanym zaniedbanym PGR-owskim budynkiem. Utopce przed Ratuszem tym razem nie doczekały sie na moczenie nóg w prawdziwej wodzie, ale już niedługo przy takiej polityce bieruńskich "samorządowców się doczekają. Teraz w planie ma budowę drugiego kopca bedzie gdzie się ewakuować. Pan burmistrz też jest specjalistą zna się na wodzie energetyzowanej-uzdrawjającej teraz mają w szkolnym basenie. Ktoś ma klapki na oczach, jest głuchy na sugestie mieszkańców. Wstyd i SKANDAL to co widzimy!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomoc

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 57

   W Urzędzie Miasta Bierunia - jest punkt, gdzie można przekazać na rzecz powodzian rzeczy niezbędne.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama