Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świnnej budują kanalizację razem ze Słowakami

Łukasz Gardas
W gminach Świnna oraz Łękawica w ciągu 2 lat  powstanie prawie 20 kilometrów kanalizacji
W gminach Świnna oraz Łękawica w ciągu 2 lat powstanie prawie 20 kilometrów kanalizacji FOT. ŁUKASZ GARDAS
Gminy Świnna na Żywiecczyźnie oraz Rabča na Słowacji zaczęły wspólną budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Inwestycja warta łącznie 2,1 mln euro ma poprawić stan środowiska naturalnego po obu stronach granicy.

- Jesteśmy jedyną gminą w regionie, której udało się skorzystać z innowacyjnego projektu współpracy transgranicznej - chwali się Henryk Jurasz, wójt Świnnej.

Świnna jest pierwszą gminą w regionie, która buduje sieć ze Słowakami

Z kolei Dušan Ratica, starosta słowackiej gminy Rabča, podkreśla, że samorządy współpracują ze sobą od 20 lat i to właśnie przynosi teraz efekty.

- Wcześniej razem organizowaliśmy przedsięwzięcia kulturalne i prowadziliśmy wspólne ćwiczenia ze strażakami. Teraz chcemy, aby nasi mieszkańcy, którzy często się odwiedzają, przyjeżdżali na czyste i zadbane tereny - podkreśla starosta.

Górale z gminy Świnna są zadowoleni ze wspólnego pomysłu inwestycyjnego, bo uważają, że wszystkim przyniesie sporo korzyści.

- Gdy powstanie kanalizacja, to przede wszystkim poprawi się jakość wody w rzekach - mówi Edyta Gibas, mieszkanka Pewli Ślemieńskiej.

To właśnie w tej miejscowości, a także w Pewli Małej oraz w Rychwałdku, w ciągu najbliższych dwóch lat powstanie prawie 20 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
- Dzięki kanalizacji, będziemy mieć czystsze środowisko - cieszy się Elżbieta Gęga z Rychwałdku.
Dodaje, że w tej chwili zarówno ona sama, jak też jej rodzina wolą unikać kąpieli w miejscowej rzece.
- Śledzimy wyniki badań prowadzonych przez sanepid i wiemy, jak brudna jest woda - przekonuje pani Elżbieta.

Nasi rozmówcy zapewniają, że są nawet ludzie, którzy chcąc uniknąć kosztów wywozu, ścieki z szamb, wypuszczają do górskich potoków.

Inspektorzy sanepidu przyznają, że rzeczywiście stan jakości wody w rzekach powiatu pozostawia wiele do życzenia.

- W okresie od kwietnia do września regularnie przeprowadzamy w rzekach i jeziorach badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne - mówi Marta Micor, wicedyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żywcu.

Ostatnie wykazały, że ze względu na barwę, zapach oraz pływające przedmioty, nie można wchodzić do wody w pięciu miejscach.

Budowa kanalizacji pełną parą, choć bez partnerów zza miedzy, ruszyła także w gminie Łękawica. - W tym roku ukończymy sieć w Łękawicy, a w kolejnych latach podłączymy Kocierz Moszczanicki i Rychwałdzki - wyjaśnia wójt Stanisław Baczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!