W Świnnej budują kanalizację razem ze Słowakami

  W Świnnej budują kanalizację razem ze Słowakami

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gminy Świnna na Żywiecczyźnie oraz Rabča na Słowacji zaczęły wspólną budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Inwestycja warta łącznie 2,1 mln euro ma poprawić stan środowiska naturalnego po obu stronach granicy.
  - Jesteśmy jedyną gminą w regionie, której udało się skorzystać z innowacyjnego projektu współpracy transgranicznej - chwali się Henryk Jurasz, wójt Świnnej.
  Świnna jest pierwszą gminą w regionie, która buduje sieć ze Słowakami
  Z kolei Dušan Ratica, starosta słowackiej gminy Rabča, podkreśla, że samorządy współpracują ze sobą od 20 lat i to właśnie przynosi teraz efekty.

  - Wcześniej razem organizowaliśmy przedsięwzięcia kulturalne i prowadziliśmy wspólne ćwiczenia ze strażakami. Teraz chcemy, aby nasi mieszkańcy, którzy często się odwiedzają, przyjeżdżali na czyste i zadbane tereny - podkreśla starosta.

  Górale z gminy Świnna są zadowoleni ze wspólnego pomysłu inwestycyjnego, bo uważają, że wszystkim przyniesie sporo korzyści.

  - Gdy powstanie kanalizacja, to przede wszystkim poprawi się jakość wody w rzekach - mówi Edyta Gibas, mieszkanka Pewli Ślemieńskiej.

  To właśnie w tej miejscowości, a także w Pewli Małej oraz w Rychwałdku, w ciągu najbliższych dwóch lat powstanie prawie 20 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama