Ważne
  Więcej ulg w Częstochowie już nie będzie

  Więcej ulg w Częstochowie już nie będzie

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Radni przeciw przywilejom dla osób z lekkim upośledzeniem ruchowym w komunikacji miejskiej
  Nie będzie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla osób z lekkim upośledzeniem ruchowym, a ci z upośledzeniem umiarkowanym niech się cieszą, że mają 50-procentową zniżkę.
  MZDiT wyliczył, że na nowe ulgi potrzeba ponad 1,6 mln złotych rocznie
  Do poniedziałku, po protestach (petycje pisane do radnych, przychodzenie na sesje rady i głośne komentarze do pracy radnych) m.in. Związku Emerytów i Rencistów wydawało się, że radni zgodzą się na większe ulgi.
  Ale w poniedziałek nie wykazali ochoty, żeby przywrócić ulgi osobom z lekkim upośledzeniem, ani do zwiększenia przywilejów tym z upośledzeniem umiarkowanym. Chociaż to było tzw. pierwsze czytanie uchwały o ulgach, przeważała opinia, że z pustego i Salomon nie naleje.

  Radny Jacek Kasprzyk, który był inicjatorem projektu uchwały o rozszerzeniu ulg wycofał się z pomysłu przywrócenia ich osobom z lekkim upośledzeniem ruchowym. Proponował tylko przywrócenie 100-procentowej zniżki tym z upośledzeniem umiarkowanym.

  - Chciałem, żeby to był wstęp do dyskusji o pomocy miasta dla osób upośledzonych i ubogich - twierdzi Kasprzyk. - Nie musimy stosować ulg automatycznie. Lepszym rozwiązaniem byłoby ich stosowanie w zależności od poziomu dochodów. Wtedy nawet nie wszyscy inwalidzi mieliby ulgi.

  Za takim rozwiązaniem opowiada się częstochowianin Krzysztof Zeguła. - Mam zaledwie 520 złotych zasiłku opiekuńczego - mówi mężczyzna. - Opiekuję się dziećmi i sparaliżowaną matką staruszką, która mieszka na drugim końcu miasta. Muszę bywać u niej dwa razy dziennie. Bilet autobusowy w obie strony kosztuje 5 złotych. To dla mnie duży wydatek.

  Miejski Zarząd Dróg i Transportu, który wkrótce (za około trzy miesiące) przejmie od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sprzedaż biletów wyliczył, że w mieście jest około 2,5 tysiąca osób z upośledzeniem narządów ruchu w stopniu umiarkowanym. Mają 50-procentowe ulgi. Jeśli ludzie ci zostaną zwolnieni z opłat za przejazdy, to miasto wyda ponad milion złotych rocznie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy mzdit nie ma

   michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 14

   czasem za dużo kombinowania u siebie? Czy oficjalnie oskarżą niepełnosprawnych i zespół ds. orzekania o niepełnosprawności o oszustwa i tu cytuję " Według MZDiT ci, którzy mają orzeczone...rozwiń całość

   czasem za dużo kombinowania u siebie? Czy oficjalnie oskarżą niepełnosprawnych i zespół ds. orzekania o niepełnosprawności o oszustwa i tu cytuję " Według MZDiT ci, którzy mają orzeczone upośledzenie w stopniu lekkim szybko będą mieli orzeczenia o stopniu umiarkowanym i to będzie kolejny wydatek - ponad 615 tys. zł. ". A nie lepiej zająć się oszustwami przy konkursach na wolne stanowiska urzędnicze i przyjmowaniu po znajomości na w/w. Np. niedawny konkurs w wymaganiach jest ukończenie podyplomowych studiów na Politechnice (w domyśle chyba Częstochowskiej). A jak ja mam ukończone na UŚ to już jest źle, że nie kończyłem na PCZ? Chyba UŚ ma wyższy poziom tak jak PŚ. Druga sprawa jak oni będą sprzedawać bilety to będą tak dostępne jak karty parkingowe
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie kilkanaście, a kilkadziesiąt

   kszyszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 11

   No od 2005 roku, to MPK nie kupiło kilkunastu autobusów, a kilkadziesiąt - póki co dokładnie 43, a już niedługo ta liczba wzrośnie o kolejnych 11 sztuk, czyli 54 fabrycznie nowe autobusy w ciągu 5...rozwiń całość

   No od 2005 roku, to MPK nie kupiło kilkunastu autobusów, a kilkadziesiąt - póki co dokładnie 43, a już niedługo ta liczba wzrośnie o kolejnych 11 sztuk, czyli 54 fabrycznie nowe autobusy w ciągu 5 lat...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama